Ik had het CA hebben willen noemen maar blooming? Daarmee in lijn is dat het zich alleen voordoet aan de kant waar het licht vandaan komt want verder is er geen verschil tussen de twee zijden. En inderdaad blijkt er in het histogram rechts sprake van een beperkte overbelichting van de witte vlakken. Ten slotte verdwijnt het effect als ik de belichting wat terugbreng dus het zit eerder in de weergave dan in de opname. Datzelfde geldt ook voor de foto's die TS eerder even geplaatst had, een stop minder licht en weg is het effect. Dit geldt voor NEF's want met JPEG's lukt het veel minder goed om het effect weg te krijgen.
Het lukt ook het beste met de zijden schuin weglopend of wanneer het vlak van het blik ietwat uit focus is om het effect te krijgen. Als het blik precies in focus is, treedt het verschijnsel niet op. Maar spijker op de kop, Rob.
De focushulp (want de Zeiss is een MF lens) van de D850 kan ook niet veel met dit patroon trouwens.
Hier dus een foto van hetzelfde bestand als eerder maar nu een stop minder licht in de weergave:
_HK26935_01 by
Henk Kohsiek, on Flickr
Helemaal weg is het effect niet maar wel een stuk minder. Helemaal verwijderen lukt niet, zelfs niet met drie of vier stops minder licht (in de nabewerking). Misschien nog eens proberen wat een stop minder in de opname uitmaakt.