Pagina 1 van 3

85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 12:48 am
door braided
Op dit moment maak ik veel van mijn foto's met mijn Alpha met een Minolta AF 50mm f/1.7 lens.
Dit omdat lens extreem lichtsterk is, je leuk met DOF kan spelen en het bokeh en de kleuren prachtig zijn.

Nu mijn overstap naar Nikon waarheid lijkt te gaan worden moet ik dus vooral voor mijn paardenfoto's een gelijkwaardig "maatje" zien te vinden. De 50mm f/1.8 gaat er sowieso komen (waarom zou ik 'm laten liggen voor die prijs...), maar 50mm op mijn Alpha met sensor in APS-C-formaat is gelijk aan 75mm op de D700. 75mm lenzen zijn er niet dus kom je automatisch bij 85mm uit...

maar welke is dan een goede keus oftewel wat zijn de verschillen? Ik heb de volgende lenzen gevonden:

- Zeiss ZF 85 mm F/1.4 Planar T* Nikon (+/- 800 euro): Deze is bijna net zo duur als de Nikon AF-D 85mm f/1.4, maar heeft door mijn ervaringen met Zeiss op Sony gevoelsmatig een lichte voorkeur. Onterecht?
- Nikon AF-D 85mm f/1.4 IF NL (+/- 950 euro): Deze zal omwille van z'n prijs voorlopig even op zich laten wachten.
- Nikon AF-D 85mm f/1.8 (+/- 300 euro): Stuk betaalbaarder, maar do you get what you pay for or even a little more?

Welk objectief biedt de meeste waar voor z'n geld en wat mist die t.o.v. de anderen? Zie ik misschien nog een lensje over het hoofd?
Ik ben benieuwd... :)

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 1:06 am
door yoyo
  • De Zeiss heeft geen AF.
  • De AF Nikkor 85mm f/1.4D IF is een levende legende en is qua bokeh niet te evenaren. Is alleen niet echt geschikt voor buitenwerk i.v.m. de hoge hoeveelheid CA. Het studio portraitobjectief van Nikon.
  • De AF Nikkor 85mm f/1.8D is een leuk alternatief, maar dan kun je misschien beter een AF-S VR Zoom-Nikkor 70-200mm f/2.8G IF-ED (2.9x) of AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED pakken. Allebei G-objectieven met AF-S, VR en een mooi bokeh.

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 8:21 am
door V70ORD5
yoyo schreef:
  • AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED pakken.
Ik dacht dat 85mm specifiek, maar niet beperkt was, voor portret fotografie.
En de 105 voor macro, praat je dan niet over twee verschillende doelgroepen?
Of is de 105 niet beperkt tot macro, maar ook veel breder inzetbaar?

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 10:19 am
door Arend-ho
met de 105 zijn ook nog prima portretjes mee te schieten. bokeh is ook goed te noemen
dus niet specifiek alleen voor macro doeleinden...mooie bijkomstigheid dat macro :D

edit:

naar volle tevredenheid met de 85mm 1.8 gewerkt maar de 1.4 blijft een klasse apart.
advies ? tja het is maar wat je beurs toe laat.

Arend

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 10:54 am
door mikemix
105VR is zeker prima inzetbaar ook voor portretten.

AF85/1.8 is een prima mooi scherp "budget" objectief
AF85/1.4 gaat een stap verder wat mooie onscherpte betreft maar is een behoorlijk stuk duurder.
CZ85/1.4 is gezien de prijs/kwaliteit minder interessant als de AF85/1.4 is mijn ervaring.

Heb zelf jaren met de AF85/1.8 gewerkt, deze heb ik verleden jaar vervangen voor de AF85/1.4
wat ik een waardige upgrade vind, ben helemaal gek van die 85/1.4.

De 105VR heb ik ook en heb deze meermalen ingezet voor portretten vanwege de VR bij weinig licht.
Onscherpte is minder mooi als de 85/1.4 maar zeker niet verkeerd.

CZ85/1.4 heb ik getest en zal wel vloeken zijn in de kerk voor Zeiss freaks, maar vond de AF85/1.4
zeker niet minder, in prijs scheelt het niet veel en de Nikon is handmatig goed te bedienen maar heeft ook
nog een goede AF.

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 2:29 pm
door Peet
Ikzelf gebruik de nikon 85 1.4 al een tijdje,al moet ik zeggen dat het in het begin even wennen was.
Ik schoot bijna alles op vol open, 1,4 was voor mij n.l. ongekend.
Later ben ik dat wat meer gaan doseren en kreeg ik ook meer oog voor de geweldige kleurweergave van deze lens.
Met mijn 70/200vr heb ik een overlapping maar ondangs dat wil ik hem nooit meer kwijt... :D

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 5:59 pm
door braided
Ik had idd wat meer reviews gelezen en zie ongeveer hetzelfde beeld als hier. Zeiss vind ik mooi om te zien (als ik een 1.4 moest kiezen op uiterlijk zou het die zijn), maar AF heb ik simpelweg nodig.
Het zal waarschijnlijk een 85mm f/1.8 worden, gezien de 1.4 niet echt scherper is en last heeft van CA bij veel lichtinval. Ik werk vaak met weinig of zeer plaatselijk licht en kan dat dus niet gebruiken.

Verder heb ik met f/2.8 simpelweg te weinig licht, en heb ik geen andere érg lichtsterke alternatieven gelezen... dus denk dat de keus wel zo'n beetje vast ligt!

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 7:12 pm
door Marten
braided schreef:.... gezien de 1.4 niet echt scherper is en last heeft van CA bij veel lichtinval. Ik werk vaak met weinig of zeer plaatselijk licht en kan dat dus niet gebruiken..
Dat snap ik niet. Met weinig licht heb je dus géén last van CA.

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 7:16 pm
door Cees
Nog één ter overweging, en ook niet de goedkoopste, de 105/2.0 DC.

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 7:39 pm
door mikemix
Marten schreef:
braided schreef:.... gezien de 1.4 niet echt scherper is en last heeft van CA bij veel lichtinval. Ik werk vaak met weinig of zeer plaatselijk licht en kan dat dus niet gebruiken..
Dat snap ik niet. Met weinig licht heb je dus géén last van CA.
Slaat idd als een tang op een varken.

De 85/1.4 heeft alleen last van CA bij (heel) vel tegenlicht.
Bij heel weinig (bestaand) licht dus totaal niet van toepassing.
Dan nog is deze fraaier in zijn scherpte én onscherpte als de 85/1.8.

Als geld een bepalende factor is: 85/1.8
of 105/2.8VR
Geen rol: 85/1.4 of zoals Cees zegt: 105/2.0DC

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: ma feb 23 2009 10:26 pm
door braided
Ik vraag me af of het echt op een tang op een varken slaat, maar dat laat ik even aan jullie ter beoordeling:
Ik stond laatst te fotograferen in een rijbak voor paarden. Daarbij was mijn perfecte fotoplek voorzien van een bak licht door een lichtplaat in het plafond, maar om me heen was het vrij donker (je kan natuurlijk bediscussiëren of het de perfecte fotoplek was, maar laten we het erop houden dat ik op alle andere plaatsen maar één of twee hindernissen goed kon zien en vanuit deze zes :D ).

Ik was er al bang voor en bespeurde inderdaad op een aantal foto's wat vreemde vlekkerigheid en wat rose/groen dat ik daar zelf niet gezien had, waarbij het op één hindernis ook op het paard viel. Nu weet ik dat CA meestal voorkomt als het object dat je fotografeert fel verlicht is, maar krijg je niet dezelfde soort storing bij tegenlicht?

Wat betreft de 105/2.0 DC: Het zal vast een mooie lens zijn, maar met 105mm kom ik te dichtbij. Er moet een paard in passen zeg maar, de afstand verloopt van een +/- 7m tot 25m.

Geld speelt trouwens een rol in de vorm van dat het m'n aanschafmoment verplaatst. Ik wil gewoon goede spullen kopen en ga daarbij niet over een nacht ijs. Zoals gezegd ben ik nog lang niet ervaren, maar pak ik wel redelijk snel op (alles wat ik nu weet is kennis van dik 3 maanden tijd...), en ik wil geen 3 camera's per jaar verslijten... :)

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: di feb 24 2009 10:45 am
door Peet
Wat ik mij sowieso afvraag is of ik wel met een 85 1.4 in een rijbak voor paarden zou gaan staan.
In z'n bak hangt op een gegeven moment een behoorlijke stofwolk en als iets slecht is
is het wel een vettige laag stof op je glas,en dan heb ik het nog niet over een camera(sensor)
Je kunt wel met een filter voorop gaan werken maar dan doe je deze lens dus echt te kort.

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: di feb 24 2009 11:05 am
door Arend-ho
Peet schreef:Wat ik mij sowieso afvraag is of ik wel met een 85 1.4 in een rijbak voor paarden zou gaan staan.
In z'n bak hangt op een gegeven moment een behoorlijke stofwolk en als iets slecht is
is het wel een vettige laag stof op je glas,en dan heb ik het nog niet over een camera(sensor)
Je kunt wel met een filter voorop gaan werken maar dan doe je deze lens dus echt te kort.
kortom ! geen paarden fotografie in de rijbak meer maken ? :roll:
waar is de tang en waar is het varken.

Arend

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: di feb 24 2009 11:40 am
door BUG322
Ja maar het is wel paarde poep stof en die is funest voor je sensor.
:)

Re: 85mm prime... maar welke?

Geplaatst: di feb 24 2009 11:42 am
door Peet
Ik vraag mij alleen maar af of ik dat zou willen.

quote (alles wat ik nu weet is kennis van dik 3 maanden tijd...), einde quote .
Als ik het goed lees is T S pas drie maanden bezig met fotograferen en zou het zo maar
kunnen dat hij daar nog niet aan had gedacht :idea:
Verder weet ik niets van tangen en of varkens :)