Pagina 1 van 1
macro objectief, de techniek
Geplaatst: ma mar 02 2009 9:54 pm
door george013
Sind een paar dagen heb ik een omkeerring in mijn bezit en heb daar wat mee gespeeld. Leuk om een keer te doen.
Wat ik mij nu afvraag is hoe dit werkt. Voor mijzelf heb ik bedacht dat bij het omdraaien van de lens, 50mm f1.8, de voorste lens achter ligt met een ander afstand tot de sensor. Als dit zo is, is het gedrag afhankelijk van hoever de lens naar binnen ligt. Het gedrag is dan niet focusafhankelijk,nominaal 50mm, maar constructieafhankelijk, wat is de afstand van de voorste lens tot de omkeerring.
Een tweede vraag is hoe dit bij macrolensen werkt. Nooit een in mijn handen gehad, maar er schijnt een knopje op te zitten wat de lens omvormt van gewoon naar macro. Heb ik het goed als deze knop de achterste lens verplaatst en daarbij het brandpuntafstand veranderd?
Veel aannamens waarvan waarschijnlijk vele fout zijn, maar ik zou het wel graag weten. Eventueel heb ik nog meer vragen maar voor later.
George
Re: macro objectief, de techniek
Geplaatst: ma mar 02 2009 10:02 pm
door gijs sandberg
George,
Wat een macrolens een macrolens maakt is het optimaliseren van het optische ontwerp voor dichtbij-afbeeldignen.
Niet evt knopjes die op een lens zitten; er bestaan prima macrolenzen zonder enige afstandsinstelling.
De essentie van een omkeerring (zonder extra ringen of balg) is dat het optische hart van het objectief verder van de film of sensor komt te liggen.
Bij afbeeldingsmaatstaven groter dan 1:1 is een omkerring relevant om te zorgen dat de lens beter in het optimale kwaliteitsbereik werkt.
Over jouw tweede vraag: macro lenzen heten bij Nikon Micro en hebben geen knopnje om extra dichtbij te komen, gewoon draaien aan de afstandsring.
Groeten en veel lerens, Gijs
Re: macro objectief, de techniek
Geplaatst: ma mar 02 2009 10:39 pm
door george013
Gijs,
De essentie van een omkeerring (zonder extra ringen of balg) is dat het optische hart van het objectief verder van de film of sensor komt te liggen.
Op dit forum wordt een onderscheid gemaakt tussen de 50mm 1.4 en de 1.8. De 1.8 zou beter geschikt zijn voor een omkeerring dan de 1.4. Dit zou dan in de constructie moeten liggen, m.n. de afstand tussen voorste lens en de omkeerring?
Ik neem aan dat het omdraaien van de lens eenzelfde effect heeft als het omdraaien van een verrekijker, althans in vergelijk.
De essentie van een omkeerring (zonder extra ringen of balg) is dat het optische hart van het objectief verder van de film of sensor komt te liggen.
Bij afbeeldingsmaatstaven groter dan 1:1 is een omkerring relevant om te zorgen dat de lens beter in het optimale kwaliteitsbereik werkt.
Het begrip afbeeldingsmaatstaf ben ik eerder tegengekomen, maar zegt mij nog niets. Moet dit voor mezelf eerst uitzoeken.
over jouw tweede vraag: macro lenzen heten bij Nikon Micro en hebben geen knopnje om extra dichtbij te komen, gewoon draaien aan de afstandsring.
En hier een totale verwarring: wat is het verschil tussen 60mm gewoon en 60mm micro? En wat doet een Sigma oid met knopje met de lens?
Weet je trouwens lectuur over dit onderwerp?
George
Re: macro objectief, de techniek
Geplaatst: di mar 03 2009 6:26 am
door Hans Braakhuis
george013 schreef:Op dit forum wordt een onderscheid gemaakt tussen de 50mm 1.4 en de 1.8. De 1.8 zou beter geschikt zijn voor een omkeerring dan de 1.4. Dit zou dan in de constructie moeten liggen, m.n. de afstand tussen voorste lens en de omkeerring? George
De 1,4 is minder geschikt vanwege de grotere glas oppervlakte waardoor je oa meer CA (chromatische aberratie) krijgt.
Je kunt alle niet G objectieven tussen 20 en 50mm heerlijk omdraaien. Met G kan ook wel, maar dan is er toch een omweg om het diafragma te bedienen.
Hoe het werkt weet ik niet, maar het kan. Nikon was de eerste die ook coating op de achterkant van alle lenzen in het objectief ging gebruiken.
Zie ook veel mensen andersom door een verrekijker kijken. Ook dat kan.
Er staan nog andere tips over het gebruik van de omkeerring in m'n
macro met Nikon publicatie op m'n website.