Pagina 1 van 2
Witbalans testje
Geplaatst: wo dec 20 2006 11:54 pm
door a90
Sinds kort heb ik een Expodisc. Dat is zo een ding die de meest optimale witbalans kan bepalen.
Ziet er een beetje uit als een lensdop en werkt het zelfde als een grijskaart of andere witbalans oplossingen zoals de Whibal.
Nu gaat het me er niet om welk merk het is, maar wat het kan doen. Ik heb een testje gedaan met de camera op statief en onze kerststal als onderwerp. Ik heb verschillende foto's gemaakt. Onderstaande zijn er 3 uit de serie.
De eerste is de automatische witbalans die is berekend door de camera zelf. De tweede is door mij op gloeilamp gezet. De derde is vooraf gecalibreerd met de Expodisc.
Nu moet ik toegeven dat de foto van de Expodisc wel ietsje te neutraal is (neutraler dan zoals het eruit zag ten minste) maar wat een verschil met de autostand zeg.
Ik denk ik gooi het maar eens in de groep, wellicht dat jullie er wat aan hebben.

Geplaatst: do dec 21 2006 12:03 am
door joerig1970
amai wat een verschil
heb je ook eens het verschil gezien tussen zo'n expodisc en grijskaart?
hoe werk je met zo'n expodisc
Geplaatst: do dec 21 2006 12:05 am
door olle_griese
i.d.d. een heel verschil (mooie diepte in de foto trouwens)
Maar wat is het verschil met RAW en dan de witbalans "automatisch" aanklikken?
Geplaatst: do dec 21 2006 12:20 am
door SPIKE
Kijk dan zijn nog eens gouden tips, bedankt A90.
zie ook:http://www.expodisc.com/support/manuals.php
Geplaatst: do dec 21 2006 9:43 am
door Gino
Hoi a90,
Hoe werkt dat dan precies???
Je schroeft het filter erop en dan???
Maak je dan eerst een foto met de camera gericht op je onderwerp met het filter erop of hoe gaat dat???
Ben erg benieuwd want ik vind het resultaat dus wel erg indrukwekkend.
We horen het wel.
Mvg, Gino
Geplaatst: do dec 21 2006 9:55 am
door Gino
En nog een vraagje.
Ik zag dat er naast "Expodisc" ook nog "Expocap" bestaat.
Is dat hetzelfde principe of zit daar verschil in???
Mvg, Gino
Geplaatst: do dec 21 2006 12:54 pm
door BUG322
Interresant ding
ff handleiding gelezen
-schroef hem er op
-camera op pre en richten op doel
-witbalans bepalen
-eraf schroefen
-schieten
En dan hebben ze er 20 verschillende uitvoeringen daar wordt je alleen niet echt wijs van.
groetjes
Geplaatst: do dec 21 2006 6:27 pm
door a90
Nikon Gino schreef:Hoi a90,
Hoe werkt dat dan precies???
Je schroeft het filter erop en dan???
Maak je dan eerst een foto met de camera gericht op je onderwerp met het filter erop of hoe gaat dat???
Ben erg benieuwd want ik vind het resultaat dus wel erg indrukwekkend.
We horen het wel.
Mvg, Gino
Gino,
Bij mijn camera kan ik een 'referentie foto' nemen om op die manier de witbalans in die omgeving goed in te stellen.
Als filtermaat heb ik een 77mm genomen omdat ik daar meerdere objectieven van heb. Verder is het een beetje zoals BUG322 schrijft. De disk ervoor houden, een referentie foto nemen en die instelling gebruiken om foto's mee te maken.
Het heeft het meeste effect als je werkt onder 'moeilijke' licht omstandigheden. Weinig licht, gemengd licht, of licht gecombineerd met flits.
Scheelt achteraf weer een hoop werk aan de NEF's
Geplaatst: do dec 21 2006 6:42 pm
door Gino
Hoi,
Bedankt Bug322 en a90.
Ik ga het ook eens proberen.
Alleen jammer dat de Expodisc niet verkrijgbaar is in maat 52mm want dat is de maat van men 50mm lensje.
De expocap is wel verkrijgbaar met een filter in 52mm uitvoering maar ik ben er nog steeds niet achter wat het verschil tussen expodisc en expocap is.
Mvg, Gino
Geplaatst: do dec 21 2006 8:20 pm
door Pancarans
A90 mooi resultaat, alleen zag ik dat het nogal een prijzig ding is. In 77 mm ik geloof om en nabij de € 100,=. Vind ik een behoorlijke uitgave voor iets wat je als het goed is maar één keer hoeft te gebruiken. Nou ja in ieder geval niet vaak.
Toch?
Garoeten Irwan
Geplaatst: do dec 21 2006 11:37 pm
door SPIKE
In CHIP FOTO-VIDEO 05/2006. (let op, nummer 6 verschijnt 27-12-06)
is op pagina 62 /63 een heel artikel besteed over deze voorzetlens.
Geplaatst: do dec 21 2006 11:59 pm
door yoyo
De expodisc is een difuser die net zo werkt als een kapje over een losse belichtingsmeter c.q. kleurtemperatuurmeter.
Je moet richten naar waar het licht voor je onderwerp vandaan komt. Niet richten naar je onderwerp. Zo meet je het invallende licht en niet het reflecterende licht. Licht dat reflecteerd van bijvoorbeeld een groene wand is groener dan het licht dat op die muur valt. Op deze manier kun je behalve je kleurtemepratuur ook je belichting instellen.
Er zijn inmiddels ook andere gadgets die juiste het licht neutraal reflecteren. die werken dan eigenlijk hetzelfde als een grijskaart.
Ik had de ExpoDisc ook op mijn lijstje staan, maar voorlopig hou ik het even bij mijn grijskaart...
Geplaatst: vr dec 22 2006 12:02 am
door joerig1970
yoyo schreef:Je moet richten naar waar het licht voor je onderwerp vandaan komt. Niet richten naar je onderwerp.
Dus bv buiten moet je je camera richten op de zon in de zomer en binnen bv op de tl lamp ofzo
of snap ik het niet helemaal
Geplaatst: vr dec 22 2006 12:07 am
door yoyo
joerig1970 schreef:yoyo schreef:Je moet richten naar waar het licht voor je onderwerp vandaan komt. Niet richten naar je onderwerp.
Dus bv buiten moet je je camera richten op de zon in de zomer en binnen bv op de tl lamp ofzo
of snap ik het niet helemaal
In principe wel. Als je het echt goed wil doen loop je naar je onderwerp en richt daar de camera naar de plek van waaraf je gaat fotograferen. Je moet de camera met ExpoDisc richten naar het licht dat de grootste invloed heeft op je onderwerp. Net als een losse belichtingsmeter/kleurtemperatuurmeter. Maar daar komt dus wel wat kunde bij kijken als je werkt met flitsopstellingen en reflectieschermen.
Geplaatst: vr dec 22 2006 12:13 am
door yoyo
Een grijskaart is wat groter en kwetsbaarder. Als een ExpoDisc geen 125 euro koste (77mm) dan had ik er ook al één willen hebben. Hij is toch wat makkelijker mee te nemen en een grijskaart is ook niet gratis...
Je hoeft de disc niet helemaal op je objectief te schroeven, je kunt hem er ook voor houden...