Pagina 1 van 1

Histogrammen lezen

Geplaatst: wo jan 24 2007 6:46 pm
door John Sentani
Ik heb een vraag over histogrammen. Ik ben me aan het verdiepen in wat histogrammen betekenen, wat ze voor mij kunnen betekenen op het moment dat ik foto's neem (dus niet later achter mijn PC).

Wat ik kan zien in een histogram is me wel duidelijk denk ik, dit staat ook kort beschreven in bijvoorbeeld
http://www.bophoto.com/e-10/histogram.html

Echter wat kan ik daar nu mee, hoe kan ik als ik een foto gemaakt heb aan het histogram zien of het goed is, of er iets bijgesteld moet worden en zo ja wat dan.

Zijn daar boeken of artikelen over? :?:

Geplaatst: wo jan 24 2007 6:59 pm
door Malo1961
Hoi John,
Een heel goede serie vind je hier, als engels geen probleem is.
http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... grams1.htm

mvrgr,
Martin

Geplaatst: wo jan 24 2007 8:39 pm
door Maerlant
Hallo John,

Ook is er bij de discussie over D200: donkere foto's... het een en ander over histogrammen te lezen. Hij staat hier op dit forum over digitale fotografie.

Van belang is om te weten of je camera in staat is om RGB histogrammen weer te geven. Veel camera's geven in het enkele histrogram vaak alleen het Groene kanaal weer, zodat je niet echt van die enkele histogram uit kan gaan.

Verder is het van belang dat je aan de linker- en rechterkant (zwart tot woit)van het histogram geen "afgebroken" piek hebt. Het beste is om bij te stelling met de belichtingscorrectie (EV-schakelaar). Je zal dan zien dat het histogram verschuift naar donker of licht (links of rechts).

Hoop dat dit je in ieder geval een eindje op weg helpt, evenals het door Malo1961 vermelde linkje.

Groet

Geplaatst: wo jan 24 2007 11:55 pm
door ML
Als je een RGB histogram hebt, kun je natuurlijk veel meer dan alleen met de EV, (of manueel) de belichting corrigeren. Met behulp van je witbalans kun je ieder kleurkanaal uiteindelijk zo krijgen dat je geen "geclipte" data meer hebt.
In de link van de vorige post zit ook een stukje naar kleurenhistogrammen (link onderaan de pagina) daar wordt nog meer duidelijk (clipping in EEn kleurkanaal hoeft niet erg te zijn)

Geplaatst: wo jan 24 2007 11:59 pm
door Maerlant
@ML,

Je hebt uiteraard gelijk. Ik wilde John alvast een handvat geven. Dank je voor je aanvulling... :)

Geplaatst: do jan 25 2007 10:00 pm
door Cees
John, ik heb zelf absoluut geen verstand van histogrammen, maar kom vanavond bij het doorbladeren van Chip - Foto-Video nr 06/2006 hierover een heel artikel aan. Heb het blad vorige week gekocht.

Groet, Cees :D

histogrammen

Geplaatst: vr jan 26 2007 10:14 am
door werring
Bekijk ; handboek digitale zwartwit fotografie van Frans Barten
uitgeverij focus publishing. een absolute must voor digitale fotografie, en anders dan de titel doet vermoeden ook begrip voor kleur.

Geplaatst: zo mei 06 2007 1:26 pm
door Marten
Hallo forumleden,
Ik kan mij herinneren dat er enige tijd geleden iemand op dit forum vertelde dat hij/zij bezig was met het schrijven van een "handleiding" histogrammen lezen.
Daar was toen veel belangstelling voor.
Weten jullie wie dat was en misschien hoever het daar mee staat?
Ben nog steeds benieuwd want dit is een zwart gat in mijn kennis....

Geplaatst: ma mei 07 2007 7:01 pm
door Frans
Marten schreef:Hallo forumleden,
Ik kan mij herinneren dat er enige tijd geleden iemand op dit forum vertelde dat hij/zij bezig was met het schrijven van een "handleiding" histogrammen lezen.
Daar was toen veel belangstelling voor.
Weten jullie wie dat was en misschien hoever het daar mee staat?
Ben nog steeds benieuwd want dit is een zwart gat in mijn kennis....
Vlgs mij was dat Harrie Gerrits zie onderstaande topic
http://www.nikon-club-nederland.nl/foru ... 55&start=0

Groeten Frans

Geplaatst: ma mei 07 2007 7:31 pm
door Marten
Klopt, maar hij is al sinds 12 maart (3/12/2007) niet meer op het forum geweest :(

Geplaatst: ma mei 07 2007 10:45 pm
door Harrie Gerrits
Ik heb inderdaad een aankondiging gedaan dat ik een artikel beschikbaar zou stellen hoe histogrammen geinterpreteerd dienen te worden en hoe je e.e.a. kan corrigeren om de nabewerking op de computer tot en minimum te beperken.

Het betreffende artikel is in klad versie zo goed als gereed echter ik heb op het moment te weinig tijd (veel in het buitenland voor mijn werk) om de klad versie te corrigeren.

Voor jullie informatie - ik ben geheel overgestapt naar Leica - M6, M8 en D-Lux 3 en als jullie het geen bezwaar vinden dat ik hier af en toe nog rondzwerf dan wil ik best het artikel via mijn ftp server beschikbaar stellen voor de personen die er interesse in hebben als het artikel gereed is.

Geplaatst: ma mei 07 2007 11:17 pm
door The-Boss
Harrie Gerrits schreef:Ik heb inderdaad een aankondiging gedaan dat ik een artikel beschikbaar zou stellen hoe histogrammen geinterpreteerd dienen te worden en hoe je e.e.a. kan corrigeren om de nabewerking op de computer tot en minimum te beperken.

Het betreffende artikel is in klad versie zo goed als gereed echter ik heb op het moment te weinig tijd (veel in het buitenland voor mijn werk) om de klad versie te corrigeren.

Voor jullie informatie - ik ben geheel overgestapt naar Leica - M6, M8 en D-Lux 3 en als jullie het geen bezwaar vinden dat ik hier af en toe nog rondzwerf dan wil ik best het artikel via mijn ftp server beschikbaar stellen voor de personen die er interesse in hebben als het artikel gereed is.
Hallo Harrie, bevalt de M8 een beetje. Ik heb wel intresse in het artikel hoor. En eigenlijk zou ik ook wel een foto van de M8 willen zien.... :shock:

Pierre 8)

Geplaatst: di mei 08 2007 7:23 am
door Marten
Harrie, mooi dat je even reageert. Ben zeer benieuwd naar je artikel.
We wachten gewoon af.
groeten.
M.