Pagina 1 van 1

Lezing CMOS sensor technologie - Yale universiteit

Geplaatst: za okt 29 2011 10:34 am
door Léon Obers
Voor wie het geduld kan opbrengen (filmpje is ruim een uur), hierbij een link naar een interessante lezing over de verdere ontwikkelingen ten aanzien van CMOS sensors en hun toepassingen, door de uitvinder van de CMOS chip, Eric Fossum.
http://www.dpreview.com/news/1110/11102 ... speech.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

Hij is dan wel wetenschapper, maar wel sceptisch ten aanzien van sociale ontwikkelingen die voortkomen uit toenemende mogelijkheden van sensor-technologie waar hij als wetenschapper verder geen vat meer over heeft. Zoals elke technologie kan iets ten goede, maar ook ten kwade worden gebruikt.
Kritische noten had hij bij het verder verbreiden van "overal beveiligings-camera's", waarbij met verdere verfijning van herkennings technologie (denk aan gezichtsherkenning wat nu reeds bij diverse camera's gebruikt wordt) het mogelijk is personen op straat volledig te volgen, van de ene camera naar de andere camera, waarbij verder gegevens gekoppeld kunnen zitten om acties in gang te zetten. Je komt dan bijv. in een warenhuis, camera's herkennen je als persoon, en op een grote display wordt je verwelkomt en wordt er direct een reclameboodschap achteraan gegeven op de interesses die over je bekend zijn. Maar ook mogelijkheden in de wapenindustrie waarbij een doelwit door "herkenning" kan worden gevolgd en beschoten.

Verder gaf de man ook kritische noten over de marketingsmachine van het telkens maar meer en kleinere pixels gebruiken.
"Meer is beter" heet het in de marketing. Maar scherper wordt het allemaal niet omdat vastleggen van details nu eenmaal gebonden is aan de grenzen van diffractie. De praktisch absolute grens van scherpte ligt bij circa 4 micron (bij gebruik van een lens met diafragma f2.8 ). Maar er zullen wel sensors worden ontwikkeld met pixels van 1 micron of zelfs daaronder. Meer megapixels is wel goed voor de verkoop van nieuwe computers, groter benodigde geheugens, etc.