Pagina 1 van 1

Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: do jan 26 2012 4:25 pm
door Ocram
Geachte D5100 bezitters (en andere lotgenoten wiens motor uit de body is verdwenen). Goed nieuws. Ook wij kunnen de Tokina 11-16 (ooit gaan) gebruiken dvm autofocus. :D

Tokina is zo vriendelijk geweest om een versie met focusmotor te gaan maken.

Onderstaande info komt van de Digifotopro website:
Tokina's populaire groothoek voor aps-c-camera's heeft een update gekregen. Optisch lijkt de tweede versie grotendeels gelijk aan de eerste 11-16mm, maar gebruikers van Nikon dslr's zullen de toevoeging van een ingebouwde focus-motor zeker kunnen waarderen.

Als je de schematische doorsneden en de specificatielijsten van beide objectieven naast elkaar houdt, dan lijkt de Tokina AT-X 116 PRO DX II (zo heet het objectief voluit) maar weinig af te wijken van versie I. Beide objectieven hebben twee asferische en twee 'ultra-low dispersion' elementen.

Volgens de altijd bescheiden Ken Rockwell was de Tokina al de beste groothoek voor aps-c-camera's en ook van ons kreeg de 11-16mm destijds een 9.0 als rapportcijfer (DIGIFOTO Pro 1.2008). Een optische update was dus ook niet bijzonder hard nodig.

Autofocus voor alle Nikon-dslr's

Het voornaamste verschil is dan ook de toevoeging van een ingebouwde focusmotor. Hierdoor kan het objectief ook op Nikon-dslr's zonder eigen focusmotor, zoals de D3100 en D5100, automatisch scherpstellen. Het is dan ook de Nikon-variant die eind maart als eerste leverbaar zal zijn (in Japan), terwijl voor de Canon-variant nog tot eind juli gewacht moet worden.

Japanners moeten volgens de Tokina-webiste evenveel Yen neertellen voor een AT-X 116 PRO DX II als voor versie I. Verwacht dus ook in Nederland gelijkblijvende adviesprijzen, wat neerkomt op 649 euro.
Toeval wil dat de 11-16 links heb moeten laten liggen vanwege het ontbreken van de motor en daarom heb ik de Tokina 12-24 met motor gekozen.
Nu zal het voor sommigen nog lastiger gaan worden om te kiezen (getuige de vele 'Tokina 11-16 vs Tokina 12-24' topics op diverse forums).

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: vr feb 17 2012 7:30 pm
door PvGessel
Das goed nieuws. :D

Groet Peter

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: ma mar 12 2012 6:16 pm
door JPG66
Interessant, die behoefte aan een AF-motor in zo'n ultra groothoek met gigascherptediepte.
Ik heb een Tokina 11-16 en denk erover om mijn D70 van 7 jaar oud te vervangen door een D5100, maar verlies dan natuurlijk mijn AF. Ik heb net eens gekeken hoe groot de scherptediepte is, en of autofocus eigenlijk niet overbodig is. Als ik hem op 16mm zet en op 2.8, dus de kleinste scherptediepte, dan heb ik nog van 1,5m tot oneindig een continu brandende scherpstelindicator in de zoeker.
Ik denk dus dat ik eigenlijk zonder AF kan. Wat zie ik over het hoofd?

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: ma mar 12 2012 6:24 pm
door Melliw
Klopt als een bus, AF heeft bij zulke brandpunten maar weinig toe te voegen.
Reken maar eens na: http://www.dofmaster.com/dofjs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: ma mar 12 2012 7:14 pm
door Patrick
JPG66 schreef:Ik denk dus dat ik eigenlijk zonder AF kan. Wat zie ik over het hoofd?
Ik heb sinds kort een manuele 14mm van Samyang. En het maakt dus wel uit!

Als je zo'n objectief gebruikt om zo veel mogelijk op de foto te zetten, dan is het al snel goed. Maar als je het objectief gebruikt om je onderwerp van dichtbij te fotograferen en dan toch de omgeving nog zichtbaar wilt maken, wat ik veel spannender vind, dan maakt het goed scherpstellen wel degelijk uit!

Dan heb ik het dus over scherpstellen binnen een meter of zo (nog niet genoeg ervaring mee hoe ver precies). Dan is bij bijvoorbeeld f/8 best veel onscherp in je foto! Kijk maar eens op een DOF-bereken-site (http://www.dofmaster.com/dofjs.html bijvoorbeeld) wat de scherptediepte is bij scherpstelling op 30 cm afstand. Dat is minder dan 24 cm op FX!

Het met de hand scherpstellen gaat met de betere bodies trouwens vrij gemakkelijk; de camera vertelt je gewoon of het scherp is, en welke kant je eventueel op moet draaien om de scherpte wel goed te krijgen.

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: ma mar 12 2012 11:00 pm
door Hasselbox
Patrick schreef:
JPG66 schreef:Ik denk dus dat ik eigenlijk zonder AF kan. Wat zie ik over het hoofd?
Maar als je het objectief gebruikt om je onderwerp van dichtbij te fotograferen en dan toch de omgeving nog zichtbaar wilt maken, wat ik veel spannender vind, dan maakt het goed scherpstellen wel degelijk uit!
Helemaal me eens. Super groothoek is het meest interessant als je ermee bovenop je onderwerp kruipt. (vind ik) :)

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: do mar 15 2012 4:11 pm
door wels0050
Kan je nu zeggen dat deze lens {tokina} beter is dat een sigma?

Re: Tokina AT-X 116 PRO DX II

Geplaatst: do mar 15 2012 6:54 pm
door jac49
wels0050 schreef:Kan je nu zeggen dat deze lens {tokina} beter is dat een sigma?
Denk van wel ,het is een pracht objektief ,de bouw kwaliteit is meer dan goed . :D
Jac.