Pagina 1 van 1

Vergrotingsfactor

Geplaatst: ma mei 12 2014 4:06 pm
door RinusB
Simpele vraag waar ik het antwoord nog niet heb kunnen vinden:

Ik wil objecten van ca. 1 mm groot fatsoenlijk op beeld vastleggen; haal ik dat met b.v. een 105 mm op mijn D90 of moet ik dan gewoon naar een microscoop toe?

Re: afbeeldingsmaatstaf

Geplaatst: ma mei 12 2014 4:31 pm
door gijs sandberg
Beste Rinus,
Welkom.
Het is maar net wat je fatsoenlijk noemt :o
Met een moderne 105 micro nikkor kan je tot één op één.
Volgens Bartjens wordt een ovject van 1 mm dus als 1 mm op de sensor geprojecteerd.
In de breedte is dat slechts een fractie van het gehele beeld.
Een serieuze microscoop lijkt me wat overkill. die vergroten vaak te veel voor een object van ca 1 mm.
Groeten, Gijs

Re: Vergrotingsfactor

Geplaatst: ma mei 12 2014 4:33 pm
door jantom
Waar gaat macro over in micro... mij staat bij bij 10x vergroting.

Re: Vergrotingsfactor

Geplaatst: ma mei 12 2014 4:52 pm
door oud0001
Dat haal je nooit met een 105mm.

Kijk hier maar eens rond.
http://www.photomacrography.net/forum/index.php

Re: Vergrotingsfactor

Geplaatst: ma mei 12 2014 6:38 pm
door emdeklerk
Geen macro-objectief of Micro-Nikkor gaat verder dan 1:1.
Dus is dus ware grootte op de film of sensor. Als je nu op volkleinbeeld een object met een diameter van 1mm formaatvullend wilt afbeelden moet je dus een vergrotingsfactor van bijna 24x hebben: 24:1. Dan ben je inderdaad in het domein van de microscoop.

Hoewel er misschien ook Zeiss Luminar micro-objectieven bestaan die dit zouden kunnen halen.

Een andere mogelijkheid is de PB-6 balg, een BR-2A omkeerring en een Nikkor 20mm met 52mm filterschroefdraad: dan moet je het volgens Bartjens kunnen halen.

Re: Vergrotingsfactor

Geplaatst: ma mei 12 2014 7:42 pm
door ArendV
Met een 20mm omgekeerd gemonteerd op een Nikon PB-6 balg kom je tot 11x vergroting (zie http://www.nikonsupport.eu/europe/Manua ... scales.pdf)

Voor iets van 1x1 mm heb je dan op een D90 sensor ongeveer 4 Megapixel resolutie bij een vergroting van 11x.
Wil je meer vergroting kun je als tussenweg ook objectieven van een microscoop op een balg monteren.
http://krebsmicro.com/obj_bellows/obj_bellows1.pdf

Focus stacking wordt dan onvermijdelijk om nog iets scherptediepte te realiseren en het is niet eenvoudig dit goed te belichten.
Ik ben overigens wel benieuwd wat de TS wil gaan fotograferen.

En deze goedkope oplossing kwam ik vandaag op internet tegen, met een iphone en een lensje van een laserpointer kun je tot zeer indrukwekkende vergrotingen komen.
http://www.instructables.com/id/10-Smar ... onversion/