Pagina 1 van 1
Flets paarse gloed
Geplaatst: vr jul 29 2016 6:06 pm
door HannahV
Goeiemiddag
De afgelopen dagen heb ik een aantal springwedstrijden gefotografeerd. Top, maar tijdens het bewerken in LR zag ik een lelijke, fletse en paarse gloed over mijn foto's en dan met name op de lichte delen (lichtgekleurde rijbroeken, handschoenen, balken)
Nikon D7000 + Nikon 24-120mm f/4.0. Even een voorbeeld, behoorlijk bijgesneden:
Ik hoop dat er duidelijk zichtbaar is wat ik bedoel.
Zou iemand mij kunnen uitleggen wat dit is? Ligt dit aan de apparatuur, is het kapot of heb ik qua instellingen gewoon een grote fout begaan? Op zo goed als alle foto's was zo'n fletse waas zichtbaar. Met de 50mm f/1.4 heb ik nergens last van.
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: vr jul 29 2016 6:35 pm
door Jur
In de Exif zie je dat je in Lightroom hebt bewerkt met het Adobe Standaard profiel. In mijn ervaring is dat zeker niet de beste keuze. Bijvoorbeeld de profielen "Camera Standaard" en "Camera Neutraal" hebben een weergave die veel meer op de Nikon Picture Controls "Standaard" resp. "Neutraal" lijken. Zelf gebruik ik het liefst profielen die ik met X-Rite ColorCheckerPassport heb gemaakt.
Met de Witbalans gereedschappen van Lightroom en/of de HSL gereedschappen kun je de "paarse" gloed zeker behoorlijk verminderen of zelfs elimineren.
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: vr jul 29 2016 6:47 pm
door ATOR
Het is Purple Fringing, een vorm van chromatische aberratie en het ontstaat doordat je lens niet alle kleuren licht op dezelfde afstand focust. Dan zijn de meeste kleuren licht die van een onderwerp afkomen scherp op de sensor, behalve de paarse kleur, die de kortste golflengte heeft, die dan onscherp is.
Het effect is vooral zichtbaar bij overgangen met veel contrast. Zelfs als je de paarse kleur met LR kleurloos maakt blijf je wel het slecht gefocuste licht zien.
Het is een eigenschap van de lens. Je kunt er verder niets aan doen behalve een andere lens gebruiken die er minder last van heeft.
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: vr jul 29 2016 7:09 pm
door Jur
Eerlijk gezegd zie ik op mijn gecalibreerde beeldscherm niet veel van een paarse gloed; alleen langs de rand van de witte broek zie ik een klein randje cyaan. In het blauwe jasje zie ik wel iets magenta, maar niet specifiek op een hoogcontrast afscheiding.
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: za jul 30 2016 7:42 am
door Hans Braakhuis
Haal het filter van je objectief af. Je foto is een mooi voorbeeld van “purple fringing”.
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: za jul 30 2016 8:32 am
door Vincent
Paarse randjes zijn niet voorbehouden aan gebruik van filters Hans! Er zijn genoeg objectieven die er ook zonder filter last van hebben. Met namen op overgangen met veel contrast (licht-donker)...
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: za jul 30 2016 2:23 pm
door Flandria
Re: Flets paarse gloed
Geplaatst: zo jul 31 2016 8:53 pm
door HannahV
Vind het toch wel storend, die paarse randen zo. Bij sommige foto's valt het wat minder op en ik denk niet dat de ruiter zich eraan stoort, maar ik wel
Met nabewerken heb ik het er inderdaad niet helemaal uit gekregen, ook niet met terugschuiven van paars/magenta. Zonde, maar als ik het goed begrijp een bekende lenskwaal. Dan toch maar eens kijken voor een andere.