Pagina 1 van 1

Netto beeldhoek/mm na correctie en croppen vervorming?

Geplaatst: vr dec 14 2007 9:33 pm
door Myriad
Zoals bekend hebben alle (met name groothoek) objectieven in meer of mindere mate (last van) vervorming; pinkussen/tonvormig etc.
Ik heb het hier niet over fisheye objectieven.
E.e.a. hangt natuurlijk ook af van je standpunt/afstand tot het onderwerp etc.

Soms is het wenselijk die vervorming te corrigeren met software, om de boel recht te zetten.
Als de vervorming te extreem is, moet je na correctie helaas croppen. En dan valt er wel eens iets af dat je eigenlijk niet wilt.

Zijn er sites die cijfers en referentie voorbeelden hebben van wat er afvalt bij populaire objectieven op met name de lage mm-standen?

Zo kun je van te voren weten wat de laagste eigenlijke (netto) brandpuntsafstand/beeldhoek is en daarmee rekening houden bij het maken van de foto (ruimer nemen).

Geplaatst: zo dec 16 2007 8:55 am
door Jos
Ik weet wel dat er software is die vertekening lensspecifiek kan corrigeren, zoals PTlens. Overigens snijdt dit programma icm mijn Tokina 12-24 slechts een zeer geringe hoeveelheid beeld af

Geplaatst: wo dec 19 2007 10:54 pm
door Léon Obers
Er is een uiterst simpel truucje om bij opname reeds vast te stellen van wat er later af zal vallen. Daarmee kun je bij opname dus al participeren op je latere beeldcorrectie.

Als voorbeeld een gebouw wel recht van voren gefotografeerd, maar behoorlijk stijl naar boven. Onder zal er dan het minste opstaan, boven door het convergerende perspectief het meeste.
Die onderkant is de basis van waar je vertrekt.

Door de zoeker kijkend zoek je naar verticale herkenningspunten van het gebouw nabij de beeldrand helemaal onderaan in de hoek voor zowel de linkerkant, als de rechterkant.
Bijv.
Afbeelding
Links heb je nog twee stenen "muurkolommen" (naast de raampartijen) helemaal tot bovenaan rijkend naast een kleine verticale pijp die tot ergens bij de eerste verdieping stopt.

Rechts 3 stenen muurkolommen, plus nog een stukje raampartij naast de duidelijk hoge "witte" regenpijp die hier nog ver naar boven rijkt.

Eenmaal recht gezet, kun je domweg niet meer erop krijgen als die eerste twee stenen muurkolommen links, en drie muurkolommen rechts (met een beetje raampartij). Hoeveel extra stenen kolommen je aan de bovenkant links en rechts je in eerste instantie nog mocht zien. (Dat zijn links vanuit de bovenkant gezien namelijk nog 2 kolommen extra met zelfs nog een volledige breedte van een raamkozijn, en rechts 2 extra stenen kolommen naast die regenpijp).

Het resultaat achteraf is daarmee in overeenstemming:
Afbeelding

en "anders"
Afbeelding

Geplaatst: wo dec 19 2007 11:24 pm
door Fera Albi
Mooie foto Léon!
Met name de "anders" gekleurde versie kan mij goed bekoren!

Hans