Bericht
door emdeklerk » do mei 22 2008 9:46 pm
Pruimpit:
1. "Ook al niet op de FM2 toch?, maar dan wel weer op de D40, pre-AI hoe zit dat eigenlijk?"
2. "Oh ja nu ik toch bezig ben, waarom hebben pre-ai objectieven gesloten vorkjes, en ai objectieven open vorkjes?"
1. Tja, 32 jaar geleden is dus 1976, net voor het AI-tijdperk. Is dus niet op een moderne camera te gebruiken. Volgens mij ook niet op een D40.
Alle FM-camera's waren AI. Het was de opvolger van de Nikkormat, en de laatste Nikkormat FT-3 was ook al AI. Net als de FE's trouwens.
2. Met het invoeren van de AI-vatting verscheen er op de diafragmaring een tweede reeks diafragmagetallen, de zgn. Secondary Aperture Scale. Deze kon op bijvoorbeeld de F2AS ingespiegeld worden in de zoeker.
Om nu te zorgen dat er genoeg licht op die kleine cijfertjes viel waren er op de betreffende plaatsen gaatjes in het vorkje open gelaten.
Overigens: ze zijn desondanks nauwelijks zichtbaar in de zoeker, het was voor wat mij betreft vergeefse moeite...
Groet, E.M. de Klerk