stand monitor

Deze sectie is bedoeld voor discussies en vragen over hardware en software die niet direct met fotograferen te maken heeft.
Plaats reactie
A.Translator

stand monitor

Bericht door A.Translator » wo sep 29 2010 4:17 pm

Vroeger zag je monitoren vaak wat achteroverhellend gesplaatst, tegenwoordig staan ze vaak kaarsrecht in een hoek van 90 graden. Het scherm van mijn laptop kantel ik liever wat om mijn nek niet al te zeer te hoeven buigen, maar dat geeft meteen een heel ander kleurbeeld.

Wat raden jullie aan: foto's bewerken met scherm strak rechtop? Of is er een andere oplossing?

Gebruikersavatar
V70ORD5
Forumlid
Forumlid
Berichten: 651
Lid geworden op: vr nov 16 2007 11:55 pm
Locatie: Leeuwarden
Ervaringsniveau: *

Re: stand monitor

Bericht door V70ORD5 » wo sep 29 2010 4:51 pm

Blijft idd erg lastig de goed hoek te kiezen.
Niet alleen m.b.t. de ergonomie, maar ook het contrast verandert mee met het draaien van het beeld.
Ik plaats mijn monitor zo dat ik het beste contrast heb. Eigenlijk is de beeldhoek van de huidige schermen dusdanig goed, dat je binnen bepaalde marges, het scherm alle kanten wel op kan zetten zonder veel aan kwaliteit te verliezen.
Moet je alleen tekstverwerken, surfen of wat dan ook, zet het scherm in een hoek die je zelf prettig vindt.
Ga je foto berwerken, dan zal de stand kiezen waarin je het scherm gecalibreerd hebt.

Succes.
...Eerst een FLITS..... en dan GEDONDER.....

Gebruikersavatar
JaapV
Clublid
Clublid
Berichten: 5194
Lid geworden op: do jan 14 2010 11:12 pm
Locatie: Oud-Beijerland
Ervaringsniveau: ***
Contacteer:

Re: stand monitor

Bericht door JaapV » wo sep 29 2010 5:59 pm

Volgens mij is het simpel: een denkbeeldige loodlijn op het exacte midden van het scherm moet precies tussen je ogen uitkomen, in je meest gebruikelijke werkhouding. Als je in diezelfde houding een horizontale lijn vanf je ogen naar het scherm trekt, dan moet die ongeveer bovenaan - bovenin je beeld uitkomen.
Groet, Jaap

Avatar gescand van de cover van mijn eerste boek over fotografie: Ollie B. Bommel's fotoboek - 1952
Galaxy S9+, D800, Nikkor glas, diverse gadgets * flickr fotootjes

A.Translator

Re: stand monitor

Bericht door A.Translator » wo sep 29 2010 6:44 pm

JaapV schreef:Volgens mij is het simpel: een denkbeeldige loodlijn op het exacte midden van het scherm moet precies tussen je ogen uitkomen, in je meest gebruikelijke werkhouding. Als je in diezelfde houding een horizontale lijn vanf je ogen naar het scherm trekt, dan moet die ongeveer bovenaan - bovenin je beeld uitkomen.
Maar ik kan niet bepalen hoe anderen hun monitor hebben staan. Ik had er wellicht bij moeten zeggen dat ik zelden tot nooit foto's afdruk: alles wat ik doe is voor het web bestemd. In dat geval heb je ook te maken met de stand van de monitor van de kijker, en die heb ik niet in de hand.

Dus mijn vraag had beter kunnen luiden:
hebben jullie enig idee hoe de meeste bezoekers van websites hun scherm hebben staan? Maakt het uit of mensen vanaf een laptop kijken of vanaf een desktop? Volgens mij is er een verschuiving naar een steeds "rechtopper" scherm. Je kunt een website of foto nooit voor alle situaties optimaliseren, maar wat is er aan te raden voor een site waarop veel foto's worden gepresenteerd? Wat gaat men dan vanuit?

Gebruikersavatar
Léon Obers
Forumlid
Forumlid
Berichten: 14887
Lid geworden op: vr okt 28 2005 3:26 pm
Locatie: Eindhoven
Ervaringsniveau: *****

Re: stand monitor

Bericht door Léon Obers » wo sep 29 2010 6:56 pm

V70ORD5 schreef:Eigenlijk is de beeldhoek van de huidige schermen dusdanig goed, dat je binnen bepaalde marges, het scherm alle kanten wel op kan zetten zonder veel aan kwaliteit te verliezen.
.....
Ga je foto berwerken, dan zal de stand kiezen waarin je het scherm gecalibreerd hebt.
Dat is precies het tegenovergestelde met de praktijk.
Het gros van alle huidige schermen (nog altijd vrij simpele TN LCD-schermen) is juist zodanig slecht dat slechts één stand optimaal is, en dat is loodrecht erop. Bij de minste en geringste verandering in kijkhoek is de helderheid, kleur en contrast anders. Je ziet zelfs verschil als je er recht voor zit en je kijkt naar de zijkanten van een breedbeeldscherm.

Kalibratie van je scherm is niet gerelateerd aan de kijkhoek van iemand die op het scherm kijkt. Het celletje van zo'n hardware meetkop kijkt altijd precies recht op het beeld (loodrecht erop). Daar is het dus op afgestemd. Kijk er dan dus ook loodrecht op.
Dat is als je wat hoger zit dan de monitor, dat je de monitor dus iets moet kantelen.
Dat veel mensen een scherm niet kantelen, tja wellicht hebben veel mensen geen flauwe notie wat het beste beeld oplevert.
Eigenlijk vreemd ten opzichte van vroeger met CRT-schermen, want bij die schermen maakt het juist nauwelijks iets uit.
Dat die werden gekanteld had vooral te maken met de wat bolle beeldbuis. Het kijkt minder aangenaam als je scheef over de bolling heen kijkt, maar voor de helderheid is het dus nauwelijks van enige invloed.
Vriendelijke groet, Léon Obers

Gebruikersavatar
JaapV
Clublid
Clublid
Berichten: 5194
Lid geworden op: do jan 14 2010 11:12 pm
Locatie: Oud-Beijerland
Ervaringsniveau: ***
Contacteer:

Re: stand monitor

Bericht door JaapV » wo sep 29 2010 7:03 pm

Tja, dat valt m.i. meer in het kader van marktonderzoek. Dat is nooit mijn sterkste kant geweest.
Maar er zouden hier best profs bij kunnen zitten die zich juist hierin verdiept hebben.
Groet, Jaap

Avatar gescand van de cover van mijn eerste boek over fotografie: Ollie B. Bommel's fotoboek - 1952
Galaxy S9+, D800, Nikkor glas, diverse gadgets * flickr fotootjes

Gebruikersavatar
ReneG
Clublid
Clublid
Berichten: 5275
Lid geworden op: di sep 30 2008 4:24 pm
Locatie: Veldhoven
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: stand monitor

Bericht door ReneG » wo sep 29 2010 7:55 pm

Ik zou zeggen hang een scherm aan je laptop (en een toetsenbord en muis) en werk achter een bureau.

Ik kijk altijd loodrecht op mijn beeldscherm. Dit is ook de beste manier is om je scherm te bekijken qua invalshoek.
Verder breng ik het scherm normaal omhoog (met een voet of simpelweg iets anders) op een dusdanige hoogte dat mijn ogen ongeveer op 3/4e hoogte van het scherm zijn. Dus als een scherm 40 cm. hoog is, dan is ooghoogte op het punt 10 cm. onder de bovenkant van het scherm. Je kunt dan je hoofd recht houden.

Nou kan dat natuurlijk niet met een laptop, daarom hang ik er waar mogelijk ook een apart scherm aan. Je zult mij niet snel op de bank zien hangen met een laptop op het salontafeltje of op schoot, en zeker niet voor langere tijd.... Als ik dan toch achter een laptop zit kantel ik mijn scherm altijd dusdanig dat er zo min mogelijk spanning op mijn nek komt en dat de kijkhoek zo haaks mogelijk op het scherm staat.

Het bovenstaande advies komt overigens van een arbo deskundige die zich specialiseert in ergonomie. Ik had destijds beginnende RSI klachten (gelukkig niet meer sinds ik dit advies opvolg). Veel mensen zitten met laptop voorover gebogen met hun hoofd (niet goed voor je nek) of zitten zelfs krom (niet goed voor je rug). Voor korte tijd is dat niet erg maar als je dat uren achter elkaar doet is het ronduit slecht, dat heeft ook tot mijn klachten geleid destijds. Dat is dus wel uit persoonlijke ervaring. Thuis werk ik tegenwoordig ook altijd achter een werkstation.
Spul waarmee je foto's maakt...

Gebruikersavatar
JaapV
Clublid
Clublid
Berichten: 5194
Lid geworden op: do jan 14 2010 11:12 pm
Locatie: Oud-Beijerland
Ervaringsniveau: ***
Contacteer:

Re: stand monitor

Bericht door JaapV » wo sep 29 2010 9:11 pm

@ René en Léon:
De TS heeft zijn vraag opnieuw geformuleerd in zijn tweede posting. Het gaat niet langer in eerste instantie om zijn eigen scherm, maar om het scherm van de gemiddelde bezoeker van zijn website en, in het verlengde dáárvan, om de vraag of hij de stand van zijn eigen scherm (bij fotobewerking) in functie daarvan zou moeten aanpassen.
Dat zijn meer variabelen dan ik kan bevatten, maar er zouden profs kunnen zijn die daar allang over nagedacht hebben...
Groet, Jaap

Avatar gescand van de cover van mijn eerste boek over fotografie: Ollie B. Bommel's fotoboek - 1952
Galaxy S9+, D800, Nikkor glas, diverse gadgets * flickr fotootjes

Gebruikersavatar
Léon Obers
Forumlid
Forumlid
Berichten: 14887
Lid geworden op: vr okt 28 2005 3:26 pm
Locatie: Eindhoven
Ervaringsniveau: *****

Re: stand monitor

Bericht door Léon Obers » wo sep 29 2010 10:52 pm

JaapV schreef:@ René en Léon:
De TS heeft zijn vraag opnieuw geformuleerd in zijn tweede posting. Het gaat niet langer in eerste instantie om zijn eigen scherm, maar om het scherm van de gemiddelde bezoeker van zijn website
Tja, dat is koffiedik kijken. Ik schat zeker wel dat 95% als het al niet meer is bij computergebruikers in het algemeen dat zij hun scherm niet goed hebben staan. De een te donker, de ander te licht, weer een ander te blauw, nog een ander te geel.
Daar zou je dus zeer uitgebreid een marktonderzoek aan moeten wijden, wat jezelf ook al oppert, en uitgebreide testen bij al die gebruikers moeten doen (want wie controleert hetgeen iemand wat die opgeeft als zijnde kijk-ervaring met de werkelijke situatie).
Houd je maar het beste aan een gekalibreerd scherm, en converteer je beeld voor web-gebruik in ieder geval naar sRGB, voor de meest betrouwbare weergave in het algemeen.
Vriendelijke groet, Léon Obers

Gebruikersavatar
Patrick
Clublid
Clublid
Berichten: 27184
Lid geworden op: do nov 01 2007 7:24 pm
Locatie: Velserbroek
Ervaringsniveau: *****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: stand monitor

Bericht door Patrick » do sep 30 2010 1:55 am

Iets achterover. Dat vind ik het prettigst werken en levert een prima kijkhoek op..
Patrick | Instagram | Flickr | Nikon Z8 + Zf + D700 plus best veel glaswerk, een Fujifilm X-T3 met wat objectieven en een Leica Q3 point-and-shoot

Frederix

Re: stand monitor

Bericht door Frederix » do sep 30 2010 5:33 am

A.Translator schreef:Vroeger zag je monitoren vaak wat achteroverhellend gesplaatst, tegenwoordig staan ze vaak kaarsrecht in een hoek van 90 graden. Het scherm van mijn laptop kantel ik liever wat om mijn nek niet al te zeer te hoeven buigen, maar dat geeft meteen een heel ander kleurbeeld.

Wat raden jullie aan: foto's bewerken met scherm strak rechtop? Of is er een andere oplossing?
Met een CRT-scherm heb je daar geen last van . . . . . :lol:

Oops, dat had Léon Obers ook al opgemerkt.
:oops:

Plaats reactie

Terug naar “Computer hardware en software algemeen”