Ruis op mijn foto! D40X

Discussies over fotografie met de D40, D40x, D50, D60, D3x00 serie en D5x00 serie
Gebruikersavatar
MauritsD
Clublid
Clublid
Berichten: 1481
Lid geworden op: do nov 18 2010 12:12 am
Locatie: Amsterdam
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Ruis op mijn foto! D40X

Bericht door MauritsD » wo jun 08 2011 10:52 am

Ik weet niet of je het met deze lens beter had kunnen doen als nu

Je diafragma kan bij 300mm met deze lens niet meer open als f/5.6
1/320s is bij 300mm op DX wel een goede keuze. Met statief had je deze een stuk lager kunnen zetten.
ISO1600 is erg hoog voor een D40x, maar lager was de foto nog donkerder geworden

Je had nog 3 andere opties:
1. Kijken of je dichterbij kon komen, dan kan bij 70mm het diafragma wellicht naar f/3.5 en ISO naar 600
2. Sluitertijd naar bijv, 1/100s en ISO naar 500 en dan hele burst maken, hopen dat er een scherpe bij zit
3. Besluiten dat je de foto hier met deze uitrusting niet had kunnen maken; maar dan had je minder gehad als nu!

Dus; beperking van de omstandigheden en de uitrusting denk ik
"Er zij licht; en er was licht." (Genesis 1:3)
Nikon heeft daar mooi op ingespeeld !

Bob42
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1157
Lid geworden op: ma nov 19 2007 2:46 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee

Re: Ruis op mijn foto! D40X

Bericht door Bob42 » wo jun 08 2011 11:48 am

amateurt schreef:Ik weet niet of je het met deze lens beter had kunnen doen als nu

Je diafragma kan bij 300mm met deze lens niet meer open als f/5.6
1/320s is bij 300mm op DX wel een goede keuze. Met statief had je deze een stuk lager kunnen zetten.
Dat hangt er van af.
Met mijn VR-lens kan ik nog wel langere sluitertijden aan bij 300mm.
Bij een niet VR-variant is 1/320ste bij 300mm op DX eigenlijk te lang.
Je zult onder omstandigheden dan dus noodgedwongen of met hoge ISO's moeten werken en enige ruis voor lief nemen of de foto maar niet nemen.

iJoost

Re: Ruis op mijn foto! D40X

Bericht door iJoost » wo jun 08 2011 6:36 pm

iefie schreef:Maar hoe krijg je je histogram meer naar de rechterkant als er geen licht gemeten word. Oftewel als de foto gewoon donker is door achtergrond en dergelijke krijg je nooit je histogram naar de rechterkant.
Afbeelding

Aan de rechterkant zit een heel stuk waar niets zit, zoals je ziet. Dus het histogram kan nog behoorlijk wat naar rechts zonder dat er veel meer dan enkele pixels overbelicht raken. (Voor alle duidelijkheid. Een en ander gaat er trouwens wel van uit dat je de "normale" nabewerking doet. Als je ze zo laat als ze uit de camera komen moet je dit soort dingen niet doen.)
Wil dus graag uitgelegd krijgen hoe het wel kan. Leer ik weer van.
in dit geval zit je toch vast aan de lichtmeter, stel je doet de belichtingscorrectie naar de plus, geeft dan minder ruis en histogram meer naar rechts maar foto zal niet scherp zijn doordat de sluitertijd nog langzamer wordt...toch?
Je kunt het histogram verder naar rechts krijgen door het diafragma aan te passen, de sluitertijd aan te passen, de gevoeligheid (ISO) aan te passen of de hoeveelheid (flits)licht aan te passen. Je kiest natuurlijk de methode die pas bij de situatie. Dus als je een hoge sluitertijd wilt ga je die niet lager maken. En hoe je dat dan met de knoppen en instellingen regelt is uiteraard weer afhankelijk van de modus waarin je je camera gebruikt (M, A, S, P).

Gebruikersavatar
iefie
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1704
Lid geworden op: ma jul 09 2007 7:56 pm
Locatie: spijkenisse
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Ruis op mijn foto! D40X

Bericht door iefie » wo jun 08 2011 7:24 pm

bedankt voor de uitleg, maar mijn opmerking ging puur over de gemaakte foto, en daar zit hij al op zijn uiterste qua sluitertijd (zonder statief) en op zijn grootst mogelijkste diafragma, (5,6)
Dus vandaar dat ik het ff niet snapte wat Kees D3s bedoelde dat de foto wel op 1600 iso kan maar dat je beter moet belichten...Deze foto valt niet beter te belichten in de omstandigheden zoals de foto gemaakt is.
Oke met een D3s kun je naar 3200 :D

Zelf weet ik wel hoe je beter kunt belichten, maar met de geschoten foto is niet veel beters te halen (als je niet bewerkt achteraf)
Dus eigenlijk bedoel ik hetzelfde als amateurtttt
D90 /mb-d80 / 18-70 / 70-300 VR / 70-210D /35 1.8 / 50 1.8 / Tamron 90mm 2.8 macro / 2x sb-700.

iJoost

Re: Ruis op mijn foto! D40X

Bericht door iJoost » wo jun 08 2011 7:52 pm

iefie schreef:bedankt voor de uitleg, maar mijn opmerking ging puur over de gemaakte foto, en daar zit hij al op zijn uiterste qua sluitertijd (zonder statief) en op zijn grootst mogelijkste diafragma, (5,6)
Tja... Als de mogelijkheden er niet zijn (wat is dat toch droevig trouwens, de lichtsterkte (of zeg maar rustig lichtzwakte) van die superzoom dingen, maar goed dat is weer een ander verhaal) , dan is deze foto blijkbaar niet mogelijk met de gegeven apparatuur.

Dus daar kom je dan achter als je er mee bezig bent. En dan maak je de keus of je de ruis op de koop toe wilt nemen of dat je het niet de moeite waard vindt. In geen van beide gevallen hoef je dan nog met de vraag te komen "Waarom zit er ruis in mijn foto?", want dat weet je dan heel goed. Toch?

Daarom vermoed ik dat de diverse uitleggen en opmerkingen toch niet helemaal nutteloos waren, in dit geval. ;-)

Plaats reactie

Terug naar “D40(x), D50, D60, D3x00, D5x00”