libellen

Dit subforum is de plek waar jij foto’s kan plaatsen om feedback te krijgen én te geven.
Plaats reactie
fotofien
Forumlid
Forumlid
Berichten: 26
Lid geworden op: zo jan 29 2012 7:55 pm

libellen

Bericht door fotofien » do aug 02 2012 9:17 pm

Eigenlijk was ik met vlinders in de weer toen dit libellenkoppel (de viervleklibel volgens mij) in het vizier kwam.
Ben benieuwd naar de reacties. Zelf zie ik als beginner ook wel dat niet alles even scherp is. Het waaide een beetje en de vleugeltjes waaiden naar voren wat wel een apart gezicht was.
Ik zou zo'n beestje wel helemaal scherp op de foto hebben maar dat lukte toch niet echt.


1.

Afbeelding

2.

Afbeelding

3.

Afbeelding

4.

Afbeelding

henkD90
Forumlid
Forumlid
Berichten: 304
Lid geworden op: zo jan 02 2011 10:49 am
Locatie: Brabant
Ervaringsniveau: **
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: libellen

Bericht door henkD90 » do aug 02 2012 9:27 pm

idd niet overal even scherp maar dat komt wel goed bij de volgende shoot!
Is dat niet toevallig die zeldzame die gisteren ergens gespot was en een hoop natuurliefhebbers op af kwamen ??
D90 + D50 + D70 IR omgebouwd (665nm filter) ,Nikon AF-S Nikkor 80-200mm 1:2.8 D , Nikon AF-S 24-70 1:2.8G ED, Nikkor 50mm f1.8D, Sigma 10-20 1:4-5.6 DC HSM, Tamron 18-200 F/3.5-6.3 XR , AF-S DX 18-55/3 5-5.6G ,SB400 ,Vanguard Tracker1 Nikon TC-20E III

Gebruikersavatar
Ralph
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1083
Lid geworden op: wo nov 12 2008 8:17 pm
Locatie: Overijssel
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: libellen

Bericht door Ralph » vr aug 03 2012 9:32 am

Jammer idd dat ze niet echt scherp zijn, #3 vind ik wel een mooie sfeerplaat.
Dit is geen Viervlek, kom zelf uit bij een vrouwtje Zwarte Heidelibel.

Gebruikersavatar
pacha
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1057
Lid geworden op: do okt 07 2010 4:05 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: libellen

Bericht door pacha » vr aug 03 2012 9:58 am

Fotofien,
het valt best mee.
Je weet zelf wat er beter kan, het wordt dus snel beter.
De wind is inderdaad een bepalende factor, door het minste zuchtje wind, kan het onderwerp in zijn geheel, of de vleugels bewegen.
De kans op bewegingsonscherpte is dan groot.

Hoe voorkom/beperk je bewegingsonscherpte, veroorzaakt door beweging van het onderwerp, in je foto?

1- probeer af te drukken, wanneer de beweging, als ze niet is te vermijden, het geringst is.
Vaak waait de wind niet altijd even hard. Een paar seconden wachten, kan reeds een groot verschil maken.
2- gebruik snelle sluitertijd, fotografen van racewagens, slagen erin hun onderwerp wat beweegt aan een razende vaart, scherp te krijgen,
onder andere door gebruik van zeer snelle sluitertijd.
In de regel gebruik ik minstens 1/500sec. sluitertijd voor libellen, ook al is er geen wind, ze bewegen zelf nogal wat, vooral de kop.

Besluit:
je bent goed bezig, blijf oefenen,
- bij voorkeur bij windstil weer, dat is vaak 's morgens.
- oefen wanneer er veel natuurlijk licht voor handen is, dan kan je makkelijk snelle sluitertijd hanteren, samen met lage ISO waarden, en klein diafragma, wat meer kans geeft op scherpte foto van de libel.

Tip: wanneer je foto's plaatst in 'fotobeoordeling', is het raadzaam een aantal camera gegevens mee te delen,
diafragma, sluitertijd, ISO waarden en dergelijk, zijn belangrijk voor wie de foto beoordeeld, en je gerichte tips wil meegeven voor de toekomst.
Nikon D7000, en wat glas.
http://blog.seniorennet.be/pacha/" onclick="window.open(this.href);return false;

Gebruikersavatar
Peter
Clublid
Clublid
Berichten: 7896
Lid geworden op: ma jun 06 2011 12:00 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: libellen

Bericht door Peter » vr aug 03 2012 10:20 am

tip:

de insekten zijn in de vroege en late uurtjes veelal niet vooruit te branden.
Het licht is dan vaak ook nog optimaler (zachter). De wind zal op die uren in de regel ook minder zijn,

Ideale omstandigheden om bewegingsonscherpte te vermijden

fotofien
Forumlid
Forumlid
Berichten: 26
Lid geworden op: zo jan 29 2012 7:55 pm

Re: libellen

Bericht door fotofien » za aug 04 2012 11:04 pm

Hartelijk dank allemaal voor de reacties.
Inderdaad het is een zwarte heidelibel, niet onlogisch want wij wonen hier bijna op de Kalmthoutse heide.
Pacha bedankt voor je kritische blik. Ja ja oefenen en nog eens oefenen.... soms denk je toch dat het nooit gaat lukken. En toch... als je naar eerdere foto's kijkt, dan zie het verschil. Dat is dan een stimulans om weer verder te oefenen.
Ik weet nu dat ik bijvoorbeeld geen scherpe opnames vanuit de hand kan maken. Maar het statief staat ook niet altijd goed. Dan denk ik wel eens, kijkend naar de resultaten, een zelfontspanner is ook wel een idee.
Hoe dan ook met al jullie opmerkingen ben ik blij.
Binnenkort kom ik met wat anders.

Plaats reactie

Terug naar “Fotobespreking”