Macro.

Wanneer u vragen heeft over foto's dan wel het fotograferen zelf, of wanneer u juist tips daarover heeft, dan kunt u deze hier kwijt.
Plaats reactie
YvonneH
Forumlid
Forumlid
Berichten: 8
Lid geworden op: zo mei 11 2014 2:16 pm
Ervaringsniveau: *
Foto's bewerken toestaan: Ja

Macro.

Bericht door YvonneH » zo mei 11 2014 7:55 pm

Ik doe vast iets niet goed ,al heb ik voor mijn gevoel al elke instelling gehad. Maar sinds een tijdje houd ik me bezig met macro. Ik wil alleen mijn hele onderwerp scherp hebben en dat lijkt me niet te lukken. Be patiënt...... Beginneling :)

Gebruikersavatar
plincky
Forumlid
Forumlid
Berichten: 2183
Lid geworden op: vr feb 18 2011 1:52 pm
Locatie: Nijkerk
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: Macro.

Bericht door plincky » zo mei 11 2014 8:07 pm

Als je dichter op je onderwerp komt word je scherptediepte kleiner. (ook bij hetzelfde f getal.)

BV. met een DX camera en 40mm macro.

Als je een foto op f5.6 neemt en je ondwerp is 2 meter van je vandaan dan heb je een scherptediepte van 57cm (57cm van je beeld is scherp)
Maar als je met deze macro op zijn min focus afstand een foto maakt (Koste afstand dat hij kan scherpstellen tot je onderwerp, dat is bij de 40mm 16,3cm) dan heb je nog maar 3mm! scherptediepte op f5.6.

Dit kan je bereken met een DOF (Dept of Field) calculator zoals hier > http://www.dofmaster.com/dofjs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Normaal kan je bij een objectief tot f16 of f22. maar bij de betere macro lenzen zoals bv de Nikon 105mm kan je tot f57 bij min scherpstelling.
Wel verlies je heel veel licht en heb je flitsers nodig om je onderwerp nog belicht te krijgen en tevens is de lens niet ideaal in scherpte op die f getallen.

Wat veel gedaan word als men toch meer scherp wilt hebben is Focus stacking.
Als je onderwerp bv 9mm is en je wilt deze scherp hebben, zou je bij f5.6 3 foto's kunnen maken. 1ste met de eerste 3mm , tweede met 3tot6mm en derde 6 tot 9mm. Deze kan je dan in een fotobewerkingsprogramma met elkaar combineren tot 1 foto met het onderwerp scherp.

Gebruikersavatar
gijs sandberg
Clublid
Clublid
Berichten: 6988
Lid geworden op: zo dec 05 2004 9:53 am
Locatie: Zuid Holland
Ervaringsniveau: *****
Foto's bewerken toestaan: Nee

Re: Macro.

Bericht door gijs sandberg » zo mei 11 2014 8:24 pm

Beste Yvonne
Welkom.
Eens met P, als je dichtbijj gaat ontdek je een oude optische wet, nl dat alleen zaken in een plat vlak scherp worden afgebeeld.
Wrijven helpt niet, diafragmeren wel (tot op zeker hoogte)
Groeten, Gijs
Overigens ben ik van mening dat G-lenzen verboden moeten worden. (vrij naar Cato de oudere)

Plaats reactie

Terug naar “Vragen en tips over foto's en fotograferen”