Uitgebeten lucht

Discussies over fotografie met de D70, D70s, D80, D90, en D7x00 serie. Nikon's semi-pro lijn met een DX-formaat sensor.
Plaats reactie
cor

Uitgebeten lucht

Bericht door cor » di okt 30 2007 9:20 pm

Hoe kan ik een uitgebeten lucht voorkomen als je fotografeert op een dag met grijze luchten en een donker onderwerp.
Ik heb een D70 S en onderbelicht dan meestal een halve tot een hele stop.
Gevolg een donkere foto, die je behoorlijk moet nabewerken.
Natuurlijk kun je RAW fotograferen, maar het kan toch vast ook goed in een JPEG bestand.
Wie heeft hiervoor wat tips ?

Cor.

Lukas

Bericht door Lukas » di okt 30 2007 9:27 pm

in .jpg wil het prima hoor.
Er zijn verschillende manieren:
Een grijsfilter, matrix-meting of een meting op de lucht. Met dat laatste heb je dan wel dat de voorgrond onderbelicht raakt. Mijn ervaring is dat je met de juiste meting een heel eind komt, soms aangevuld met een grijsfilter.

Nu weet ik niet of ik de goede naam geef, maar ik bedoel de meting die alles meet, geen spot of gemiddeld.

paparazzi

Bericht door paparazzi » di okt 30 2007 9:28 pm

Zelf fotografeer ik mijn donker onderwerp gewoon met spotmeting zodat het onderwerp netjes belicht is. Als de lucht grijzig is, kan ie net zo goed volledig wit uitvallen. In photoshop shop ik er dan wel 'n passende achtergrond achter. Ik fotografeer enkel in jpg.

rik6230

Bericht door rik6230 » di okt 30 2007 9:29 pm

Cor, er zijn momenten dat de techniek tekort schiet en dat jij de foto dus niet kunt maken. Dat moet je accepteren.

Jos
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1521
Lid geworden op: zo jul 24 2005 7:30 am
Locatie: Amersfoort
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door Jos » wo okt 31 2007 9:26 am

Meer dynamiek wil ik. Laat ze daar es naar kijken. De toeren die ik uit moet halen om een goede foto te maken onder zeer wisselnde lichtomstandigheden binnen het beeld. Pfff
Man sieht was man weiss - http://www.erfgoedfoto.nl

Marten
Forumlid
Forumlid
Berichten: 6933
Lid geworden op: ma mei 01 2006 7:14 am
Foto's bewerken toestaan: Nee

Bericht door Marten » wo okt 31 2007 9:36 am

Jos schreef:Meer dynamiek wil ik. Laat ze daar es naar kijken. De toeren die ik uit moet halen om een goede foto te maken onder zeer wisselende licht omstandigheden binnen het beeld. Pfff
Bedoel je dynamisch bereik?
Ook je ogen hebben moeite met grote contrast verschillen.
Sommige mensen dragen een zonnebril, maar zien dan de donkere partijen weer slecht.
Is de D3 misschien de oplossing?

Lukas

Bericht door Lukas » wo okt 31 2007 9:45 am

Analoog gaan, de oplossing :lol:

rvdb

Bericht door rvdb » wo okt 31 2007 10:21 am

Grijs verloopfilter??

Gebruikersavatar
M.Oorthuis
Forumlid
Forumlid
Berichten: 3996
Lid geworden op: vr mei 19 2006 10:04 am
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door M.Oorthuis » wo okt 31 2007 10:41 am

rvdb schreef:Grijs verloopfilter??
Dat is alleen functioneel en mooi bij een nagenoeg platte horizon en dus niet met mensen e.d. dichtbij of hoge gebouwen.
http://www.oorthuisfotografie.nl" onclick="window.open(this.href);return false;

Jos
Forumlid
Forumlid
Berichten: 1521
Lid geworden op: zo jul 24 2005 7:30 am
Locatie: Amersfoort
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door Jos » wo okt 31 2007 2:55 pm

Weer die D3. Joh, dat kan ik helemaal niet betalen. Maar inderdaad. Ik zou best meer dynamisch bereik willen. Sigma en Fuji zijn hier lekker mee bezig. Ben benieuwd hoe dat zich ontwikkelt...
Man sieht was man weiss - http://www.erfgoedfoto.nl

Marten
Forumlid
Forumlid
Berichten: 6933
Lid geworden op: ma mei 01 2006 7:14 am
Foto's bewerken toestaan: Nee

Bericht door Marten » wo okt 31 2007 3:58 pm

Dan maar roeien met de riemen etc....:shock:
Ik doe het zo: (Zoals eerder hier al geschreven)

Correct belichten met spotmeting op het onderwerp dat je beslist goed belicht wilt hebben, belichting vasthouden met je sluiterknop, compositie maken, afdrukken.
In de nabewerking de uitgebeten luchten herstellen.
Om de schade in die luchten een beetje te beperken misschien 0,5 stop onderbelichten.

Gebruikersavatar
Léon Obers
Forumlid
Forumlid
Berichten: 14887
Lid geworden op: vr okt 28 2005 3:26 pm
Locatie: Eindhoven
Ervaringsniveau: *****

Bericht door Léon Obers » ma nov 19 2007 2:12 pm

Cor wil iets bereiken in een 24 bits JPG-plaatje waar je absoluut het 36-bits (in 48 bits ruimte) RAW bestand voor nodig hebt om een groot contrast nog zo goed mogelijk te kunnen overbruggen en verwerken.

Je plaatje afstemmen op de hoge lichten om geen clipping te hebben. Ik controleer altijd mijn foto op de LCD via het histogram enerzijds, maar meer nog met name met het hoge lichten knippertooltje, waarbij de geclipte onderdelen zwart-wit knipperen op je LCD.
Ik zorg er altijd voor dat ik nauwelijks van die knippergedeelten heb. Hooguit een paar puntjes hier en daar.

Donkere delen lopen wel mee, waarbij je heel ver kunt gaan om die nog op te peppen, zodat je een plaatje met een mooie toonschaal hebt zonder uitgebeten hoge lichten.

Kijk eens naar de toonschaal van foto's op de volgended link.
Er zitten enkele extreme contrastfoto's bij met spierwitte kleding in een keihard zonnig vroeg voorjaarszonnetje (maart --> het blad zit nog niet aan de bomen). Ook een tegenlicht met zon inclusief de dame met witte kleding. Of binnenfoto's met aanwezig licht, waar je op de achtergrond nog net door de ramen heen buiten nog net iets ontwaart van detail. Alles opgenomen met een D80. Verwerking in Capture NX en Photoshop.
De foto's zijn verwerkt tot zwart-wit, waarbij ik bewust vrij veel contrast in de platen houd om het zwart-wit tot zijn recht te laten komen. Zo heb ik de "tooncompensatie" in Capture dikwijls aangepast van "Laag contrast" naar "Medium hoog". Default opgenomen in kleur zijn vele platen zelfs behoorlijk zacht.
http://www.ziekdeserie.nl/simp_vw_deel1/index.html
Vriendelijke groet, Léon Obers

Plaats reactie

Terug naar “D70(s), D80, D90, D7x00”