Ik werk al jaren met CaptureNX2 / NX-D en dat met volle tevredenheid. Toch ben ik heel voorzichtig aan het kijken of Lightroom misschien iets is voor mij (aangezien ik het gevoel heb dat 95% van de fotografen werkt met Lightroom). Maar nu heb ik een vraag. Ik zie toch wel een 'groot' verschil tussen Capture en Lightroom en ik vroeg me af of dat verschil 100% weg te werken is. Het verschil zie ik wanneer ik een NEF-bestand open met Capture en daarna, zonder bewerken of iets dergelijks, exporteer naar Photoshop. Importeer ik hetzelfde bestand in Lightroom )(Geen Ontwikkelingsinstellingen gekozen tijdens het importeren) en exporteer ik het daarna naar Photoshop dan zie ik toch wel wat verschillen. Mijn vraag is nu of het mogelijk is om in Lightroom hetzelfde beeld naar Photoshop te exporteren dan via Capture.
Ik weet het niet zeker hoor, maar zou het zo kunnen zijn dat Capture rekening houdt met bepaalde instellingen van de camera waardoor het beeld er iets anders uit ziet? Aan de andere kant lijkt het me ook weer niet echt een probleem, Lightroom is er immers voor om één en ander te kunnen bewerken en kan je de foto maken zoals je hem hebben wilt. De zaken die je in lightroom mist kan je vervolgens in PS doen en als je klaar bent in PS ga je met de bewerkte foto terug naar LR en exporteer je de foto zoals je hem hebben wilt.
Jan Willem, het zou best kunnen dat Capture al bepaalde instellingen gebruikt. Het is tenslotte een Nikon programma dus wat dat betreft zou het wel logisch zijn. Dus eigenlijk is mijn vraag, is er een profiel wat in Lightroom is te gebruiken wat dezelfde instellingen meeneemt als Capture. Je zou kunnen vragen waarom blijf ik dan niet bij Capture maar in Lightroom zijn natuurlijk veel meer mogelijkheden tot snelle bewerking en ook het aantal plugins/filters is vele malen groter dan Capture.
Ik begrijp je opmerking dat Lightroom er is om e.e.a. te bewerken dus dat het eigenlijk niet zo'n probleem is dat het 'bronbestand' afwijkt van wat ik zie in Capture. Maar ik vind het wel fijn als het bronbestand al zo goed mogelijk is. Nu kan ik me voorstellen dat wanneer je bovenstaande 2 foto's met elkaar vergelijkt dat het verschil niet zo opvalt, maar download beide bestanden maar eens, plaats ze bovenop elkaar in Photoshop en schakel dan om-en-om de bovenste foto (laag) in en uit. Dan zie je echt een behoorlijk verschil tussen beide foto's. En dan gaat mijn voorkeur toch echt uit naar het bestand wat uit Capture komt.
Je kunt in LR een preset maken waarin alle instellingen staan zoals je ze graag wilt hebben. Die preset kun je dan laten toepassen op elke foto die je importeert. Smaak is persoonlijk dus je zult zelf even aan het werk moeten om de LR instellingen te vinden die de foto op het Capture bestand laten lijken en wie weet vind je iets nog mooiers.
Begin in LR onderaan bij de Camera Calibration, dan de Lens Corrections en doe als laatste de Basic instellingen. Daar maak je een preset van en die pas je toe bij het importeren.
Persoonlijk heb ik de importeer stand liefst zo neutraal mogelijk en staat afgezien van automatische lens correcties alles op nul. Maar niets houdt je tegen om bijvoorbeeld standaard het contrast, de clarity en de vibrance wat op te krikken en een vignette toe te voegen. Na verloop van tijd vind je misschien andere dingen die je bijna altijd doet en dan pas je de preset gewoon even aan, of je maakt een tweede preset voor contrastrijk zwart wit. The sky is the limit.
Jan Willem, Pieter, dus als ik het goed begrijp is het antwoord op mijn vraag: Nee. Er is geen profiel in Lightroom wat precies dezelfde output geeft als Capture. Ik begrijp dat je zelf een profiel kunt aanmaken naar je eigen smaak maar dit zal nooit hetzelfde resultaat geven als het standaardprofiel wat Capture gebruikt. Duidelijk.
Landerd schreef:Ik begrijp dat je zelf een profiel kunt aanmaken naar je eigen smaak maar dit zal nooit hetzelfde resultaat geven als het standaardprofiel wat Capture gebruikt. Duidelijk.
Toch wat minder duidelijk ben ik bang.
Er wordt je door LR inderdaad geen voorbewerkt D800 profiel aangeboden.
Je kunt dat profiel wel zelf maken en wel zo goed dat het resultaat gelijk is aan het standaard Capture profiel.
(Misschien zelfs beter ?)
Ook hier weer een nuancering, er wordt door Lightroom voor een Nikon bestand een aantal "Nikon" profielen aangeboden die een benadering van de standaard in de camera in te stellen profielen zijn. Een uitgebreide uitleg hier https://photographylife.com/how-to-get- ... -lightroom
@Marten, nee hoor het is wel duidelijk maar het komt misschien hier verkeerd over of we begrijpen elkaar misschien verkeerd. De link die Luc geeft is precies hetgeen wat ik bedoel. Het resultaat van een NEF welke uit Capture komt is te 'benaderen' door zelf in Lightroom een profiel aan te maken. Maar als puntje bij paaltje komt is er geen profiel beschikbaar wat 100% matcht met de output van Capture (tenminste ik kan nergens een link naar dat profiel vinden).
Ben je niet tevreden met het resultaat wat er uit Capture komt dan is het in LR mogelijk om zelf een profiel aan te maken wat wel voldoet aan je persoonlijke voorkeur.
Met LR item ben ik ook al vaak aan aan het stoeien geweest. Voorlopig heb ik nog een D610 en D 7100, die raw files kan je perfect bewerken in Capture NX 2.
Aankoop van nieuwe camera daarom maar zo heel lang mogelijk uitstellen.
Een profiel aanmaken in LR lijkt heel leuk. Ik heb daar veel over gevonden online en tutorials gezien en geprobeerd.
Dan denk je van dit kan ik overal toepassen als basis.
Maar dan kom je thuis met een andere serie foto's gemaakt onder andere omstandigheden en is het effect toch weer heel anders met de preset die je gemaakt had.
Het is lang zo mooi niet als wanneer je de file gelijk opent in het Nikon programma.
Er is nog geen 1 LR specialist geweest waarvan ik de perfecte preset gezien heb die dit probleem fixt zodat in mijn geval altijd werkend met neutral set en verder alles uit in de camera de afbeelding in LR er net zo uitziet als in NX.
Ook niet als ik in LR importeer met de neutral camera kalibratie.
Raw beelden die zo uit de kamera nagenoeg goed zijn kan je mi dan ook het beste converteren met Nikon software.
Het zelfde telt natuurlijk ook voor ACR
LR blijft voor mij dan vooral een leuke database en niet veel meer
Nou Tom, ik ben 'blij' met je reactie aangezien ik precies hetzelfde heb. Toch vraag ik me af hoe al die andere fotografen dan met LR werken. Kijk, ik kan me voorstellen dat als je elke keer onder dezelfde condities foto's maakt dat het dan simpel is. Maar hoe doe je dit wanneer je elke keer onder verschillende omstandigheden moet fotograferen? Bij elke wijziging eerst een foto van een colorpassport maken lijkt me ook niet het meest ideale.
Zijn jullie nou zo extreem kritisch? Ik zie niets magisch aan de Capture foto hierboven wat je niet met wat basis bewerkingen in LR net zo kunt krijgen. Nikon heeft echt geen heftige Artificial Intelligence onder de Capture motorkap zitten die elke keer het maximale uit je foto haalt.
Ik werk in LR met een dual-illuminant (daglichtschaduw en gloeilamp) ColorCheckerPassport profiel wat ik voor alles gebruik. Alleen bij licht met een lage Color Rendering Index maak ik een custom CCP profiel. Het geeft vooral een betere kleurdifferentiatie dan de standaard LR profielen. Het is niet perfect realistisch maar dat is voor mij niet zo boeiend, het geeft me een goede basis om vanuit te werken. Van de LR profielen is Adobe Standard mijn favoriet.
Ik ben ook behoorlijk kritisch maar ik zie een preset (standaard of custom profiel) absoluut niet als iets dat toepasbaar is voor al mijn foto's. Bij een portret start ik niet met een profiel Vivid/Levendig om maar iets te noemen. Er zijn niet voor niets vijf verschillende profielen gemaakt door Adobe; Landschap, Neutraal, Portret, Standaard en Levendig. Eigenlijk is het dus zaak extra kritisch te zijn in de keuze van je startprofiel of zo neutraal mogelijk te starten en vandaar verder te bewerken. Dat is bijna altijd mijn werkwijze.
@Pieter, ik denk niet dat ik extreem kritisch ben, ik denk dat het meer zoiets is dat ik al vanaf het begin werk met NX2 en dat ik daar tevreden mee ben. Nu ik LR aan het proberen ben komt daar niet uit van wat ik ervan verwacht had. Ik heb hetzelfde als wat ik lees in degene die de blog heeft geschreven in de link die Luc gaf. Dat zal ook zeker met een leercurve te maken hebben, als ik 6 maanden alleen nog maar zou werken met LR zou het best kunnen zijn dat ik Capture niet meer wil gebruiken. Maar momenteel is het nog zo dat ik meer detail zie in het resultaat van Capture dan in het resultaat van LR (beiden zonder enige bewerking). Dat je door middel van LR een resultaat, wat dichtbij Capture komt, kunt halen geloof ik zeker wel, maar waarom zou ik die 'moeite' in LR moeten doen als ik het zo uit Capture haal?
Het zal wel een gevoel zijn en nog niet voldoende kennis van LR.