Daniël schreef:Algemene verhoudingen zijn:
3:2, 4:3 en 3:3 (of 4:4, 5:5,...... 100:100).
Die eerste twee wel als camera fotoformaten, maar bij afdrukken kan dat soms toch anders uitpakken, denk aan "13x18cm".
Afdruk fotoformaten is grotendeels nog afgestemd op Amerikaanse inch maten. Wellicht omdat Kodak ooit zo groot is geweest en de rest van de industrie zich daarop heeft aangepast. Één maat ligt dan echt fysiek vast als zijnde de breedte van de papierrol. De andere maat kan wat meer variëren omdat het de snijmaat is, en pas wordt bepaald bij het afdrukken. Zo maakt men tegenwoordig het verschil tussen 2:3 en 3:4 foto camera opnameverhoudingen. Maar ook panorama-afmetingen.
Echt grote papiermaten zijn mogelijk weer losse vellen. Dan ligt lengte en breedte vast, maar het kan net zo goed ook een papierrol zijn als het afdrukcentrales betreft met grote afdrukcapaciteit. Dus er is nogal wat mogelijk.
Formaten als 10x15cm etc. zijn puur op de keper beschouwd afgeronde maten. Ga je het opmeten klopt het niet op de millimeter.
Feitelijk kom je aan de volgende reeks:
4x6 inch (10x15 cm)
5x7 inch (13x18 cm) ---> andere snijmaat
5x7,5 inch (13x19,5 cm)
8x10 inch (20x25 cm)
8x12 inch (20x30 cm)
12x18 inch (30x45 cm)
16x20 inch (40x50 cm)
16x24 inch (40x60 cm)
20x24 inch (50x60 cm)
20x30 inch (50x75 cm)
Als je nu echt foto's met aflopend beeld wilt hebben (zonder witte rand) houdt dan die inch maten aan. Dan weet je zeker dat afgezien van een aantal pixels rondom als "overlap" dat het meest effectieve formaat is.
Wil je juist foto's met witte rand rondom, kan dat per centrale ingesteld worden, maar je kunt het ook zelf bepalen. Als je het zelf bepaalt is de eerste goede richtlijn die inch-maat van een afdruk.