Het maken van panoramafoto’s in de praktijk.

Wanneer u vragen heeft over foto's dan wel het fotograferen zelf, of wanneer u juist tips daarover heeft, dan kunt u deze hier kwijt.
GdP

Het maken van panoramafoto’s in de praktijk.

Bericht door GdP » za aug 25 2007 11:27 pm

Het maken van panoramafoto’s in de praktijk.

Inleiding.

Het eerste wat bij je opkomt bij dit soort onderwerpen is natuurlijk de vraag wat schiet je er mee op? Past je onderwerp niet op de foto, dan neem je toch gewoon een groothoeklens? Maar nu juist met een groothoeklens haal je weer een nieuw probleem binnen. Want alle onderwerpen in je uiteindelijke foto lijken ineens veel verder weg! En vaak heb je dan nog steeds niet voldoende op je foto staan! Wel veel lucht en een mooie scherpe voorgrond, maar het is niet wat je eigenlijk wil hebben. Je zou eigenlijk meerdere foto’s willen maken, met een meer standaardlens en die vervolgens aan elkaar willen plakken. Dit kan uitstekend, en het is ook nog eens erg eenvoudig.
Het volgende artikel gaat hier over.


Het maken van panoramafoto’s in de praktijk.

Voor het maken van goede panoramafoto’s komt er heel wat kijken wil dit lukken.
In de eerste plaats betreft dit de camera instellingen. Voor een egale helderheid van de foto moet de programmakeuze van de camera in de M-stand staan. (manual). Tijdens het maken van de opname mogen diafragma en sluitertijd namelijk niet veranderen. De keuze van het diafragma wordt bepaald door het onderwerp. Welke dieptescherpte heb je nodig? En hieraan gekoppeld ligt dan ook de afstandinstelling vast. En die mag natuurlijk ook niet veranderen tijdens het maken van de panoramafoto. Dit betekent dat ook het autofocussysteem op handmatig ingesteld moet worden.
Dat gaat met het kleine knopje naast de lens die op M moet staan, voor handmatige scherpstelling.
Rest nog het instellen van de sluitertijd. Hiervoor wordt de camera gericht op dat deel van het panorama waar de helderheid het hoogst is. En vergelijk dit vervolgens met de helderheid van de rest van het panorama. Bij niet al te hoge contrasten in het onderwerp kan er gekozen worden voor het gemiddelde van de sluitertijden, in het andere geval dient er gekozen te worden voor de kortste sluitertijd.
Door nu een proefopname te maken van het onderdeel in het panorama met de hoogste helderheid, kan gekeken worden met behulp van het histogram of de opname correct is. Dit is helemaal nodig wanneer de opname gemaakt wordt in JPEG-formaat. Overbelichte delen in een JPEG-foto bevatten namelijk geen enkele informatie, en veroorzaken alleen maar totaal witte vlekken in de foto.
De camera is nu gereed voor de opname van het panorama.

Panoramafoto’s kunnen op verschillende manieren gemaakt worden.

In de eerste plaats gewoon uit de hand. Dit kan wanneer alle onderdelen in het panorama voldoende ver van de camera afstaan. Probeer zo goed mogelijk horizontaal te blijven, en zorg voor een overlap van ca. 30%.

In de tweede plaats met behulp van een statief en een kleine waterpas.
Stel het statief dusdanig op, door de poten te verstellen, dat tijdens het draaien van de statiefkop dat deze zo goed mogelijk horizontaal blijft.
In beiden gevallen verdient het aanbeveling de camera horizontaal te gebruiken.

In de derde plaats met een zgn. panoramakop op het statief. Dit is al uitgebreid aan de orde geweest in:
http://www.nikon-club-nederland.nl/foru ... php?t=4397

Een panoramakop is onmisbaar wanneer onderwerpen binnen het panorama zich dicht bij de camera bevinden.

De verschillende opnamen moeten nu nog aan elkaar worden geknoopt. Dat kan bijvoorbeeld in Adobe Photoshop Element 5.0. Kies hiervoor het onderdeel: ‘Foto’s bewerken en verbeteren’.
Vervolgens: ‘Bestand/Nieuw/Photomerge™-panorama.
De fotobestanden kunnen nu worden ingevoerd. En vervolgens op OK drukken. De rest gaat vanzelf.
Door het programma wordt nu een panoramafoto samengesteld. Via ‘uitsnijden’ kan vervolgens de onregelmatige randen worden verwijdert.

Er zijn vele programma’s die dit ook kunnen. De bediening hiervan is veel eenvoudiger dan U denkt. Panorama foto’s maken kan gewoon iedereen!


Wat kan er mis gaan?

Wanneer de panoramafoto wordt gemaakt is het de bedoeling dat er tijdens het maken van de foto’s er binnen het panorama niets verandert.
Zich snel verplaatsende schaduwen van wolken, e.d. geven problemen. Draaiende molens, en noem maar op. Alles wat binnen het tijdsbestek van de opnamen beweegt of verandert geeft problemen.


Naschrift.

Het maken van panoramafoto’s is een leuke bezigheid. Het kost wat tijd voordat de boel is ingesteld en opgesteld, maar de resultaten zijn gewoon geweldig mooi. Bovendien voegt het gewoon weer een nieuwe mogelijkheid toe aan uw creatieve fotografische mogelijkheden.

De meeste programma’s gaan er van uit dat U uw foto’s maakt in het JPEG-formaat. Inmiddels is het ook mogelijk dat deze in het zgn. RAW-formaat worden gemaakt. De kwaliteit van de panoramafoto wordt hierdoor aanmerkelijk beter.

Een krachtige computer is niet echt nodig. Ik maak al panoramafoto’s op een Notebook met 384 Mbyte geheugen onder MS Windows XP. Het duurt wat langer, maar het werkt!

Maar ook dit soort fotografie leent zich voor leuke grappen. Zo kan je iemand twee of meermaal op een foto zetten op verschillende plaatsen.

Veel plezier.

Gerrit


Panoramafoto gemaakt uit de hand.
Afbeelding


Panoramafoto gemaakt met een panoramakop.
Afbeelding

Foto 3. ( geen panorama :) )

Afbeelding

Gebruikersavatar
a90
Forumlid
Forumlid
Berichten: 4883
Lid geworden op: di nov 07 2006 10:20 pm
Locatie: Nieuw Vennep
Foto's bewerken toestaan: Nee

Bericht door a90 » za aug 25 2007 11:34 pm

He Gerrit ! :) Terug van vakantie ?

Ik ga je stuk zometeen lezen. We hebben het nog over je gehad de laatste dagen. Je hebt nog wat leeswerk in te halen! :)
D50 met 18-55 in een Vanguard tasje en nog wat Nikon spul

A wiser fellow than myself once said "Sometimes you eat the bar and sometimes the bar, well, he eats you"

Roberto

Bericht door Roberto » za aug 25 2007 11:57 pm

Welkom terug Gerrit! Aardige kiekjes, hoor! leuk verhaal ook... dat wat je uiteindelijk aanhaalt intrigeert me: "... Zo kan je iemand twee of meermaal op een foto zetten op verschillende plaatsen" Wat bedoel je precies? kan je een VB tonen? tof dat je weer terugbent! Er is zelfs een topic naar je vernoemt :lol: :lol: :lol: Beetje onzinnig, maar a la... zie het positief als zijnde een standbeeld... Alleen niet in je tuin zetten, he?! :mrgreen:

Groeten, Robbert

GdP

Bericht door GdP » zo aug 26 2007 12:05 am

Roberto schreef:Welkom terug Gerrit! Aardige kiekjes, hoor! leuk verhaal ook... dat wat je uiteindelijk aanhaalt intrigeert me: "... Zo kan je iemand twee of meermaal op een foto zetten op verschillende plaatsen" Wat bedoel je precies? kan je een VB tonen? tof dat je weer terugbent! Er is zelfs een topic naar je vernoemt :lol: :lol: :lol: Beetje onzinnig, maar a la... zie het positief als zijnde een standbeeld... Alleen niet in je tuin zetten, he?! :mrgreen:

Groeten, Robbert
Het is bv. mogelijk iemand links van een auto te zetten. Hiervan een foto maken, zodanig dat de rechterkant van de auto niet op de foto staat. En vervolgens de persoon aan de andere kant zetten, en ook hiervan een foto maken. Zodanig dat de linkerkant er niet op staat.
Vervolgens de foto’s samenstellen tot een panorama.

Met vr. gr.,

Gerrit :)

PS. Ik heb het nieuws al gelezen. :lol:

Roberto

Bericht door Roberto » zo aug 26 2007 12:07 am

Sorry, ik snap het niet helemaal... ik kan het me wel voorstellen, maar bb heb je al ermee geexperimenteerd! show us...

Groeten, Robbert

GdP

Bericht door GdP » zo aug 26 2007 12:20 am

Roberto schreef:Sorry, ik snap het niet helemaal... ik kan het me wel voorstellen, maar bb heb je al ermee geexperimenteerd! show us...

Groeten, Robbert
Een panoramafoto bestaat uit meerdere foto’s die na elkaar worden gemaakt. En vervolgens mbv. een programma op de computer aan elkaar geknoopt.
Een persoon kan gefotografeerd worden op de eerste foto, en vervolgens wandelen naar daar waar de tweede wordt gemaakt, enz.
Dit gaat goed zolang hij maar niet in dat deel van de foto’s gaat staan die elkaar overlappen.

Gerrit :)

Roberto

Bericht door Roberto » zo aug 26 2007 12:25 am

hier ga ik zeker nog eens over nadenken, maar niet nu! thnx, gerrit! blij dat je weer terugbent...

GdP

Bericht door GdP » zo aug 26 2007 10:13 pm

Roberto schreef:hier ga ik zeker nog eens over nadenken, maar niet nu! thnx, gerrit! blij dat je weer terugbent...
Ik zal proberen nog deze week een voorbeeld te laten zien.

Met vr. gr.,

Gerrit

Robin

Bericht door Robin » zo aug 26 2007 10:17 pm

Roberto schreef:hier ga ik zeker nog eens over nadenken, maar niet nu! thnx, gerrit! blij dat je weer terugbent...
volgens mij loopt hij je in de maling te nemen Gerrit :-)

Welkom terug, hopelijk heb je een leuke vakantie gehad !!

GdP

Bericht door GdP » zo aug 26 2007 10:32 pm

Robin schreef:
Roberto schreef:hier ga ik zeker nog eens over nadenken, maar niet nu! thnx, gerrit! blij dat je weer terugbent...
volgens mij loopt hij je in de maling te nemen Gerrit :-)

Welkom terug, hopelijk heb je een leuke vakantie gehad !!
De vakantie was prachtig! Ik zal proberen in een andere topic een aantal foto's te laten zien.
Inmiddels weer wat ervaring opgedaan met de digitale fotografie.
In de Coffee Corner zal ik hier toch een discussie over proberen uit te lokken. Jpeg foto's maken dat is toch echt knudde.
En dat heeft niets met de camera te maken, maar alles over de manier van comprimeren en het dynamische bereik.

Gerrit

rik6230

Bericht door rik6230 » zo aug 26 2007 10:48 pm

Bedankt Gerrit. Pano's hadden eigenlijk nooit mijn aandacht todat ik afgelopen week enkele voorbeelden zag liggen in een etalage hier in Maastricht. Het Vrijthof, gemaakt met een digi hasselblad en op linnen afgedrukt. Super super. Dank voor jouw info...

dirk-jan boon

Bericht door dirk-jan boon » ma aug 27 2007 4:16 am

@ gerrit die fuij ondersteunt ook raw alleen noet hij het RAF en daar kan je met picasa (als voorbeeld) meer zlf aanassen of met het RAF programma van fuij zelf (staat als het goed is bij je model en dan raw zoeken)

Gebruikersavatar
M.Oorthuis
Forumlid
Forumlid
Berichten: 3996
Lid geworden op: vr mei 19 2006 10:04 am
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door M.Oorthuis » ma aug 27 2007 10:30 am

Gerrit, goed stuk je vergeet alleen 1 cruciaal puntje: De Witbalans moet ook vaststaan anders krijg je kleurverschillen ;)
http://www.oorthuisfotografie.nl" onclick="window.open(this.href);return false;

Skippy
Moderator
Moderator
Berichten: 12337
Lid geworden op: vr mar 31 2006 11:15 pm
Locatie: Amersfoort
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door Skippy » ma aug 27 2007 11:07 am

Opgezetfan schreef:Gerrit, goed stuk je vergeet alleen 1 cruciaal puntje: De Witbalans moet ook vaststaan anders krijg je kleurverschillen ;)
En dan niet vastzetten op Automatisch want dan kan de Kelvin-waarde van de verschillende foto's alsnog verschillend uitpakken.

Gebruikersavatar
M.Oorthuis
Forumlid
Forumlid
Berichten: 3996
Lid geworden op: vr mei 19 2006 10:04 am
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door M.Oorthuis » ma aug 27 2007 11:38 am

Uhm Skippy de definitie van vastzetten is juist toch van de AUTO stand afhalen ;)
http://www.oorthuisfotografie.nl" onclick="window.open(this.href);return false;

Plaats reactie

Terug naar “Vragen en tips over foto's en fotograferen”