Circulaire Polarisatie filters

Overige onderwerpen op het gebied van fotografie in het algemeen
pverspeek

Circulaire Polarisatie filters

Bericht door pverspeek » wo jan 16 2008 9:20 pm

Beste,

ik heb een 72mm CP van Nikon aangeschaft, en er al wat mee geëxperimenteerd op mijn 70-200 lens.

Nu, ik snap de bedoeling enzo; maar hoe zit het nu echt...

Als ik bijvoorbeeld een blauwe hemel verdraai; wordt die ofwel donker, ofwel licht. Maar wat is het doel. MOet ik hem op donker instellen; of juist op licht?

Aangezien ik ook nog een klein beetje kleurenblind ben; is het soms moeilijk dit in te schatten.

Graag advies.

Thanks

Pascal

Gebruikersavatar
EelcoD7100
Forumlid
Forumlid
Berichten: 5028
Lid geworden op: vr aug 18 2006 12:00 pm
Locatie: Dronten
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Nee

Bericht door EelcoD7100 » wo jan 16 2008 9:26 pm

Hallo Pascal, de bedoeling is dat de (blauwe) lucht donker kleurt dan heb je het maximale effect.
Heb zelf net ook een polarisatie filter van Nikon en ben daar een beetje mee aan het oefenen om de resultaten goed te kunnen bekijken.
Even lekker mee gaan stoeien en je zult zien dat het een mooie aanwinst is..

(maarreh hoe doe jij dat een 72mmCP op een 70-200 schroeven.. mij lukt het niet :mrgreen: :mrgreen: )

Succes

Eelco
http://500px.com/EelcoVandeKamp

GdP

Bericht door GdP » wo jan 16 2008 9:33 pm

Pascal het gaat erom om het blauw in de lucht zo donker mogelijk te maken. Dit werkt het beste zoveel mogelijk dwars op de zon richting.
Wanneer de verschillen klein zijn, dan kan je daar de spotmeting van je camera voor gebruiken. Richt de spot op de blauwe lucht, en draai aan het filter zodanig dat de lichtmeter de laagste stand aangeeft. Daarna kan je dus gewoon weer overschakelen naar bv. matrixmeting.
Voor het overige wordt het filter gebruikt om spiegelingen op ruiten, water, en dergelijke op te heffen.

dapp&co

Bericht door dapp&co » wo jan 16 2008 9:40 pm

Het filter is bedoeld om de reflekties of spiegelingen te verminderen, denk niet alleen aan water en glas maar ook het gras en bladeren worden groener, kleuriger ipv dat ze het licht reflecteren, de reflecties in lucht wordt idd ook minder waardoor het blauw donkerder en intenser. wat al eerder is gezegd dwars op de zon het het meeste effect.

koenkuipers

Bericht door koenkuipers » wo jan 16 2008 11:20 pm

Geheel off-topic

@ Eelco, Duct-tape does the trick :lol: :wink:

Gebruikersavatar
Maud
Forumlid
Forumlid
Berichten: 3549
Lid geworden op: do dec 20 2007 10:46 pm
Locatie: Zoetermeer
Ervaringsniveau: *
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door Maud » do jan 17 2008 10:45 am

Als ik het zo lees dus een goede aanschaf?

Gebruiken meerdere zo'n lens?
D700 | D90 + MB-D80 | Nikkor AF-S 24-70mm F/2.8G ED | Nikon DX 18-135mm | Nikkor 105mm 2.8 | Nikkor 50mm 1.8 | Nikon AF-S 70-300 F/4.5-5.6 VR | Tamron 17-50 F2.8 | 2x SB-600 | Manfrotto statief

Gebruikersavatar
Cees
Forumlid
Forumlid
Berichten: 15275
Lid geworden op: di nov 07 2006 5:16 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee

Bericht door Cees » do jan 17 2008 10:48 am

Je bedoelt, filter? Ja, soms. Heb ze jammergenoeg niet in alle maten. Zeker 's zomers soms bijna een must.

Groet, Cees :D
Groet, Cees

Analoog Nikon-speelgoed en wat bijbehorend glaswerk
Lid NCN
In het land der blinden is éénoog koning

CorH

Bericht door CorH » do jan 17 2008 11:04 am

Mijn ervaring is dat je heel moeilijk een mooie verdeling krijgt van de blauwe lucht. Een gedeelte is donker blauw en verloopt vrij snel naar licht blauw. Dat is geen gezicht en een mislukte foto.

Tammo Schut

Bericht door Tammo Schut » do jan 17 2008 12:33 pm

Ik ben zo vrij een foto ter illustratie te plaatsen. Ik gebruik vrij veel het polafilter. Er is inderdaad vaak verloop van donkerblauw naar lichtblauw.
Moet je dat als een mislukte foto beschouwen? Graag de mening van anderen.


Afbeelding


TS, als plaatsing van de foto niet correct is, haal ik hem zo weg hoor.


Tammo

Tammo Schut

Bericht door Tammo Schut » do jan 17 2008 12:42 pm

Hier nog een foto. Duidelijk het verloop te zien.
Je kunt natuurlijk het filter minder "dicht"draaien waar door het blauw minder diep wordt. Maar het verloop blijft.

Tammo

Afbeelding

dapp&co

Bericht door dapp&co » do jan 17 2008 12:51 pm

verloop of niet, maak de foto maar eens zonder pola filter, dan zie je het verschil.

MEMENTO

Bericht door MEMENTO » do jan 17 2008 12:53 pm

ja, idd ik zie het probleem ook niet. Beter dan zo'n flauwe witte lucht.

Gebruikersavatar
Patrick
Clublid
Clublid
Berichten: 27211
Lid geworden op: do nov 01 2007 7:24 pm
Locatie: Velserbroek
Ervaringsniveau: *****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Bericht door Patrick » do jan 17 2008 12:56 pm

Van polarisatiefilters wordt vaak gezegd dat je echt een goede (=dure) moet kopen. Er zit nogal wat verschil in kwaliteit...

Ik gebruik ze regelmatig, maar eigenlijk alleen op m'n Tamron 17-50.

Ik heb ook zo'n filter voor m'n macrolens (voor €1,= uit een bak geplukt waar deze in beland was vanwege de incourante filtermaat van 55mm). Nauwelijks gebruikt.

Op m'n 50mm 1.8 (filtermaat 52mm) heb ik een lineaire versie ervan, en die wordt afgeraden voor DSLR's. Maar deze was nog goedkoper: die heb ik gekregen... ;-)

Hoe dan ook: een polarisatiefilter is het leukste filter om te hebben, en ook een van de weinige filters die je niet achteraf in de nabewerking kan doen.
Patrick | Instagram | Flickr | Nikon Z8 + Zf + D700 plus best veel glaswerk, een Fujifilm X-T3 met wat objectieven en een Leica Q3 point-and-shoot

Skippy
Moderator
Moderator
Berichten: 12406
Lid geworden op: vr mar 31 2006 11:15 pm
Locatie: Amersfoort
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Bericht door Skippy » do jan 17 2008 1:01 pm

Om het verloop in de lucht te vermijden gebruik ik vaak geen polafilter maar pas achteraf de lucht aan m.b.v. de kleursturingspunten in NX.

Werkt makkelijk met een egaal resultaat.

GdP

Bericht door GdP » do jan 17 2008 1:04 pm

Tammo als je goed kijkt buiten naar de lucht, dan zie je daar ook een verloop in het blauw. Voor mij is dat iets wat gewoon hoort in een foto. Egaal blauw kom je alleen tegen op ansichtkaarten.
Wel vind ik dat je moet voorkomen, dat het blauw te donker wordt. Bij de ene foto van jouw vind ik het iets te donker. Maar dat is vaak een kwestie van smaak. Ik heb foto’s gezien waar dat donker blauwe het heel goed doet.

Plaats reactie

Terug naar “Overig fotografie”