MauritsD schreef:
Mag ik het simpelweg zo samenvatten:
Foto's maken van/met personen:
- Mag altijd in of vanuit openbare ruimte
- Mag in niet openbare ruimte als beheerder/eigenaar geen bezwaar maakt/heeft
- Mag niet heimelijk zonder duidelijke aankondiging/informeren (WvS 139f & 441b)
Voor wat betreft de tweede regel. Dat een beheerder/eigenaar restricties stelt, moet wel binnen reëel normaal aanvaarde sociale omgangsnormen passen en aansluiten met wetgeving (uiteraard). Geen nepregel / drogreden, zonder rechtsgrond of betekenis, die te ver afwijkt van die sociale omgangsnormen. Als basis tegenover de normaal wettelijke regels tegenover bijv. de vrijheid in de openbare ruimte, of juist als vergelijk wat een meer "gesloten / privé" karakter heeft.
Als voorbeeld:
In Tilburg heeft Interpolis achter haar kantoor een park/tuin ingericht bekend staande als de
"Interpolistuin" welke als geste naar de stad toe, een volledig openbare functie heeft. Het is voor publiek toegankelijk. Er worden jaarlijks ook diverse evenementen in die tuin georganiseerd zoals het "Gipsy-festival" en "Hap-Stap". Maar het is wel volledig grondgebied / privéterrein van Interpolis, niet van de gemeente.
Interpolis mag niet zondemeer het fotograferen daar verbieden alleen "omdat zij de eigenaar zijn". Het karakter ervan sluit teveel aan bij de "openbare ruimte".
Het eerder gegeven voorbeeld van een "privé-club" sluit qua karakter aan bij werkelijk privé. De huisregels die een eigenaar stelt gaan dan ook meer uit van de wetgeving daar omtrent.
Voorbeeld niet van mensen maar van dingen:
Een museum van oudheidkundige (kunst)objecten mag niet zomaar een verbod opleggen op het fotograferen van die objecten. Er rust immers geen auteursrecht meer op die objecten (die objecten zijn ouder dan dat het auteursrecht geldig is). Maar om verstoring van de openbare orde en de sfeer van rust te waarborgen mogen ze bijv. wel eisen stellen dat je er niet flitst. Geen gebruik van statief, omdat dit attributen zijn die bij onoordeelkundig gebruik de objecten kunnen beschadigen. (Om die laatste reden mag je ook geen paraplu's, rugzakken, e.d. mee naar binnen nemen. Tassen uit overweging van veiligheid dat je geen objecten meeneemt).
Ik ben bijv. wel eens ooit in een museum geweest waar je wel de fototas mee naar binnen mocht nemen, maar ik moest wel mijn monopod in bewaring geven en mocht de fototas niet op de rug dragen, alleen in de hand vasthouden. (Een tas op de rug draait makkelijk ongemerkt tegen objecten aan).
MauritsD schreef:
Foto's publiceren van/met personen:
- Mag niet indien de foto niet gemaakt had mogen worden (redenen hierboven)
- Mag met toestemming geportretteerde(n) als de foto in opdracht van geportretteerde(n) was (art.20 Auteurswet)
- Mag indien geen redelijk belang van de geportretteerde(n) wordt/worden geschaad en de foto niet in opdracht van geportretteerde(n) was (art.21 Auteurswet)
- Mag indien geportretteerde(n) niet herkenbaar is/zijn
De eerste en de derde regel is eigenlijk hetzelfde alleen in andere woorden beschreven.