Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Discussies over fotografie met het spiegelloze camerasysteem Z5, Z6(II), Z7(II),Z8 & Z9
Gebruikersavatar
ben42
Moderator
Moderator
Berichten: 2698
Lid geworden op: zo mei 12 2013 10:42 pm
Locatie: Zuid Holland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Bericht door ben42 » za jan 23 2021 2:20 am

henkk schreef:Bij z mount met vr z lens lijken mij lens vr en ibis wel samen te werken, volgens de tabel. Ik snap roll, yaw en pitch maar bij 5 axis mis ik er nog 1 (x, y, z assen qua rotatie en verschuiving is 6). Maar dit gaat mss te ver voor dit draadje. En mss snap ik er te weinig van ...
De 6 vrijheidsgraden voor beweging.
De 'schuif' (of laterale) bewegingen.
  • 1. Horizontale beweging van de camera (de links rechts beweging).
    Kan worden opgevangen door het horizontaal bewegen van de sensor. Als de camera naar rechts beweegt, beweegt de sensor nog net iets meer naar rechts.
    Of kan worden opgevangen door de stabilisatie in de lens, deze schuift het beeld dan niet, maar draait het een klein beetje.
  • 2. Vertikale beweging van de camera (de naar boven en naar beneden beweging).
    Kan worden opgevangen door de vertikale beweging van de sensor. Als de camera naar beneden beweegt, beweegt de sensor nog net iets meer naar beneden.
    Of kan worden opgevangen door de stabilisatie in de lens, deze schuift het beeld dan niet, maar draait het een klein beetje. (Vertikale richting).
  • 3.De z as en schuiven over de optische as. (Voor achter beweging) In principe is dit een auto focus functie. De autofocus is echter niet ingericht om de 'trillingen' op te vangen, echter die beweging is zo klein dat trilling in deze richting er nauwelijks toe doet. (De trilling is veel kleiner dan de scherpte diepte).
De draai (of rotatie) bewegingen.
  • 4. Horizontale draai beweging van de camera. (links rechts beweging).
    Kan met de sensor worden opgevangen, ook weer door te schuiven.
    Kan met de stabilisatie worden opgevangen door het beeld een klein beetje te draaien.
  • 5. Vertikale draai beweging van de camera. (op en neer beweging).
    Kan ook weer met beiden worden opgevangen, door de sensor te schuiven of door het beeld een beetje te draaien.
  • 6. De rol beweging, of te wel de camera om de optische as te laten draaien.
    Dit kan alleen worden opgevangen door de sensor te draaien, hiervoor is geen optische constructie aanwezig.
De bewegingen 1 en 4 kunnen gebruik maken van hetzelfde correctie mechanisme, maar er zit wel een verschil tussen.
Zo ook voor de bewegingen 2 en 5.

Met telelenzen is het verschil tussen 1-4 en 2-5 niet of nauwelijks waarneembaar.
Met (extreme) groothoeklenzen is het effect flink verschillend. (Omdat de beweging daar vooral uit rotaties zal bestaan, zal ook de correctie van de rotatie (en dus niet het schuiven) het beste werken). **)
Bij Macro opnamen ***) zal de beweging vooral uit schuif (laterale) bewegingen bestaan en is de correctie middels de sensor de voorkeurs methode.

Camera fabrikanten geven vaak aan dat ze 5 assige vibraties kunnen ondervangen. Het toestel kan de 5 assen (zeer waarschijnlijk 6 assen) goed waarnemen. Maar de optische systemen kunnen maar over 2 assen corrigeren. En zelfs de sensor of electronische correcties kan vaak maar over 2 assen. De beeldcorrectie is dan over 2 assen, maar de vibratie correctie is dan over 4 (of 5) assen. Dit omdat de horizontale laterale en horizontale draai beweging met hetzelfde mechanisme wordt gecorrigeerd.

Vriendelijke groet,
Ben

**)
Het verschil tussen een laterale en een rotatie is bij een (extreme) groothoek goed zichtbaar te maken.
Het verschil tussen een laterale en een rotatie is bij macro volgens mij wel aanwezig, maar minder gemakkelijk zichtbaar te maken.

***)
Bij gewone opnamen al het geval, maar bij Macro opnamen is dit wat significanter. Een rotatie over een ander punt dan het 'panorama' punt kan worden vertaald in een rotatie over het het panorama punt en een translatie van de camera. Dit is dan ook bijzonder uitdagend voor het VR systeem. Voor opnames op 'normale' afstanden spelen translaties een veel kleinere rol.
XD7/X700/F70/D70/SB-700/D7000/D7700

Gebruikersavatar
MarcoEos70D
Clublid
Clublid
Berichten: 2704
Lid geworden op: wo mei 28 2014 2:45 pm
Ervaringsniveau: ****

Re: Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Bericht door MarcoEos70D » za jan 23 2021 10:37 pm

Zeer heldere toelichting, dank Ben :thumbup:
"Te weten wat men weet, en te weten wat men niet weet, dát is kennis!" -Confucius-

Marco Weening Fotografie

Gebruikersavatar
ben42
Moderator
Moderator
Berichten: 2698
Lid geworden op: zo mei 12 2013 10:42 pm
Locatie: Zuid Holland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Bericht door ben42 » zo jan 24 2021 4:32 pm

Hier een illustratie van een beweging met een extreme groothoek.
Afbeelding

Deze opname is bedoelt als illustratie. D7000, 1 sec, 8 mm iso 100, opzettelijk bewogen. (Geen VR)
Te zien is dat hoe verder uit het centrum, des te zichtbaarder is de beweging. Dit soort bewegingen is daarom niet goed te corrigeren op de plaats van de sensor.

Ben
XD7/X700/F70/D70/SB-700/D7000/D7700

Gebruikersavatar
Nikkormaat
Clublid
Clublid
Berichten: 2987
Lid geworden op: do nov 06 2014 4:53 pm
Locatie: Kennemerland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Bericht door Nikkormaat » zo jan 24 2021 4:41 pm

Begrijp ik het goed dat, de ibis hier minder effect heeft dan de VR in het objectief?
In 60 jaar van Diana, Agfa Silette1, Nikon FTn, FT2, F301, FA, Olympus L-30, F80, D750, Z6 ll naar Z6III
Prachtig, die technische ontwikkelingen. Er zijn steeds meer mogelijkheden en iets nieuws te leren.

Gebruikersavatar
ben42
Moderator
Moderator
Berichten: 2698
Lid geworden op: zo mei 12 2013 10:42 pm
Locatie: Zuid Holland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Z6 ll Vibratiereductie kan niet geactiveerd worden

Bericht door ben42 » zo jan 24 2021 5:26 pm

Nikkormaat schreef:Begrijp ik het goed dat, de ibis hier minder effect heeft dan de VR in het objectief?
Ja voor extreme groothoek lenzen is dit volgens mij zo:

De correctie in de hoeken zou meer dan 3 keer zo groot moeten zijn als in het midden. IBIS beweegt de sensor overal evenveel **), hoeken en randen worden niet voldoende gecorrigeerd.

Extreme groothoeken hebben (meestal?) geen VR.

Het effect is groot bij 8 mm (DX of 12 mm FX), bij 24 mm (DX) is het effect klein, bij 50 mm vrijwel nul.

Ben

**)
Rotatie van de IBIS even buiten beschouwing gelaten.
XD7/X700/F70/D70/SB-700/D7000/D7700

Plaats reactie

Terug naar “Z5, Z6(II), Z7(II),Z8 & Z9”