Pc is traag bij vermindering ruis

Deze sectie is bedoeld voor discussies en vragen over hardware en software die niet direct met fotograferen te maken heeft.
Plaats reactie
Gebruikersavatar
Nikkormaat
Clublid
Clublid
Berichten: 3066
Lid geworden op: do nov 06 2014 4:53 pm
Locatie: Kennemerland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Nikkormaat » do feb 26 2026 12:17 pm

Ruisverwijdering met behulp van AI duurt bij een opname uit Z6III gemiddeld 7 seconden. Bij de Z8 vergt dit uiteraard het dubbele, zo’n 15 seconden.
In de hoop mijn pc sneller te kunnen laten werken ben ik voor advies naar mijn computerwinkel gegaan. Het vermoeden was dat de oorzaak van de traagheid aan het geheugen te wijten zou zijn.
Tijdens de ruisvermindering bleek dat de processor nooit boven de 30% hoefde te draaien en dat het geheugen niet hoger dan 60% kwam.
Omdat ik volgens de winkel al een redelijk snel moederbord heb is de vraag of vervanging van het moederbord de ruisvermindering veel zal gaan versnellen.
Hieronder de systeemgegevens
Windows 11 Home versie 25H2
Opslag 2.71 TB
Grafische kaart NVIDIA Geforce RTX 3060 12 GB
Ram geheugen 16GB waarvan 15.9 beschikbaar
Processor AMD Ryzen 7 3800X 8-Core (3.90 GHz)
Graag een advies hoe mijn ‘probleem’ te verhelpen.
Alvast bedankt voor jullie reactie.
Laatst gewijzigd door Nikkormaat op do feb 26 2026 4:05 pm, 1 keer totaal gewijzigd.
In 60 jaar van Diana, Agfa Silette1, Nikon FTn, FT2, F301, FA, Olympus L-30, F80, D750, Z6 ll , Z6III naar Z8.
Prachtig, die technische ontwikkelingen. Er zijn steeds meer mogelijkheden en weer iets nieuws te leren.

Karina2
Redactie NCN Magazine
Redactie NCN Magazine
Berichten: 2242
Lid geworden op: di okt 11 2016 1:19 pm
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Karina2 » do feb 26 2026 12:46 pm

Bijvoorbeeld door handmatig op de 'oude' manier ruis te verwijderen, zoals je in Lightroom deed voordat de AI-optie er was.

AI is echt niet altijd nodig. Lijkt me beter eerst kritisch te kijken en op de 'oude' manier proberen. Dat gaat sneller en wellicht levert dat al een resultaat op waar je tevreden mee bent.

AI pas inschakelen voor de extreme gevallen voor wanneer het echt nodig is en je het niet op een andere manier kan oplossen.. Het vraagt immers veel meer van je computer en kost meer tijd.

Gebruikersavatar
Odin
Clublid
Clublid
Berichten: 264
Lid geworden op: za nov 23 2019 5:12 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Odin » do feb 26 2026 3:13 pm

16GB Ram zegt niks. Wel hoe snel dat geheugen is.
En dat Ai...Er is ook nog zonder Ai te doen, zoals beschreven hiervoor.
De software wil het ook wel eens het probleem geven.

Gebruikersavatar
Thymen
Clublid
Clublid
Berichten: 242
Lid geworden op: zo sep 17 2023 10:15 am
Locatie: Enschede
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Nee

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Thymen » do feb 26 2026 3:13 pm

15 seconden voor een Z8 bestand is snel hoor! Op de laptop van een kennis duurt een bestand uit een Canon M50 zo'n drie minuten...

Ruisvermindering draait voornamelijk op de grafische kaart, als deze daarvoor tenminste geschikt is. Ik denk dat je met vervanging van onderdelen weinig snelheidswinst zult zien.
Z8 / Zf - en wat leuk glaswerk

Gebruikersavatar
Patrick
Clublid
Clublid
Berichten: 27256
Lid geworden op: do nov 01 2007 7:24 pm
Locatie: Velserbroek
Ervaringsniveau: *****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Patrick » do feb 26 2026 6:27 pm

15 Seconden lijkt mij een redelijke tijd voor een gecompliceerde handeling op een bestand met veel megapixels. Ik geloof er niets van dat een "sneller moederbord" veel doet, tenzij het echt een bottleneck is voor bijvoorbeeld je geheugen. 16 MB lijkt me trouwens niet erg veel tegenwoordig maar als je zelf constateert dat het genoeg is...
Patrick | Instagram | Flickr | Nikon Z8 + Zf + D700 plus best veel glaswerk, een Fujifilm X-T3 met wat objectieven en een Leica Q3 point-and-shoot

Gebruikersavatar
ReneG
Clublid
Clublid
Berichten: 5324
Lid geworden op: di sep 30 2008 4:24 pm
Locatie: Veldhoven
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door ReneG » do feb 26 2026 7:03 pm

Ik vind 15 seconden aan de lange kant, maar de AI Denoise van LR is van zichzelf al niet bijster snel. Ik neem daarbij even aan dat je de Denoise functie (het Denoise vinkje) in LR gebruikt?

Ik vind het ook opmerkelijk dat ze alleen naar de prestatie van je CPU en geheugen hebben gekeken, de prestatie van je GPU is nl. waar het om gaat (mits je die acceleratie aan hebt staan, wat wel zou moeten).

Mijn PC verwerkt D810 bestanden (36MP, dus qua resolutie tussen je Z6 en Z8 in) in < 3-4 seconden, maar ik heb een aanmerkelijk snellere PC (met een Ryzen 9900X met 64GB en een RTX 5070). Daarentegen staan mijn processor en geheugen uit hun spreekwoordelijke neus te eten, ook tijdens Denoise, ik zie letterlijk geen significante verhoging qua processor of geheugengebruik als ik de noisereductie toepas. Mijn GPU spiked daarentegen wel kort naar 97%.

Ik vermoed daarom dat wellicht je GPU accelleratie voor Image processing uit staat in LR? Ik zou eens de performancie (prestaties) tab van Windows even aanzetten en kijken wat je CPU, geheugen en GPU doen als je Denoise loopt. Zie je de CPU en het geheugen oplopen en de GPU niet, dan staat die optie waarschijnlijk uit. Ideaal gezien zou je een flinke spike op de GPU moeten zien, maar niet van de CPU en het geheugen. De optie voor hardware acceleratie zit overigens onder 'Edit -> Preferences -> Performance -> Use GPU for image processing'.

NB:
- Voor Photoshop geldt hetzelfde, maar daar zitten de opties ergens anders.
- Ik doe ook de aanname dat je vanaf een SSD/NVME schijf werkt. Als je werkt vanaf een traditionele Harddisk zou er wel wat impact kunnen zijn, maar niet heel veel. Als je werkt vanaf een NAS kan je netwerk echter wel roet in het eten gooien. Maar ik zou eerst eens naar de hardware acceleratie kijken.
- 16GB is tegenwoordig niet heel veel, maar als je alleen LR draait en niets anders is het in principe genoeg (Mijn LR gebruikt nooit meer dan 13 GB).
Spul waarmee je foto's maakt...

Gebruikersavatar
henkk
Clublid
Clublid
Berichten: 5558
Lid geworden op: di mei 26 2009 8:06 pm
Locatie: Zuidwest Veluwe hoog en droog
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door henkk » vr feb 27 2026 7:37 am

Je zou ook eens kunnen kijken in het draadje 'Grafiche [sic] "on"gein' van Odin over het inschakelen van de GPU.
tja, F of Z? wat meenemen? Of de 1? Of iets analoogs zoals F4S of FA?
exif en/of hogere resolutie meestal via klikken op foto
https://www.flickr.com/photos/23578649@N07/albums

Gebruikersavatar
Nikkormaat
Clublid
Clublid
Berichten: 3066
Lid geworden op: do nov 06 2014 4:53 pm
Locatie: Kennemerland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Nikkormaat » vr feb 27 2026 2:43 pm

Hartelijk dank voor jullie reacties
@Thymen en ReneR
Ik gebruik uitsluitend SSD-schijven.
In LrC was de GPU ingesteld op ‘Aangepast’. Bij de videokaart staat dan dat ‘Er beperkte versnelling is ingeschakeld’.
De instelling staat nu op ‘Automatisch’ Bij de videokaart staat nu ‘Uw systeem ondersteunt volledige versnelling automatisch’.
Ik kan mij niet voorstellen dat ik de keus ‘Aangepast’ zelf gemaakt heb, omdat ik daarvoor te weinig kennis heb.
In het overzicht Taakbeheer / Prestaties piekt de GPU tijdens AI-ruisreductie in het bovenste kader ongeveer 10 seconden naar 97-99 %.
In de Benchmark wordt voor de Geforce RTX 3060 12 GB ongeveer ±16500 opgegeven.
Bij de Geforce RTX 5070 is dat ± 28780, maar die kost dan met € 630 ongeveer het dubbele.
Voor een snelheidswinst van 15 naar 4 seconden vind ik dat toch erg veel geld.

@Karen.
Ik heb de AI-ruisreductie vooral uit luiigheid gebruikt en was erg tevreden met het resultaat. Nu de kosten zoals hierboven beschreven zo uit de pan rijzen ligt de handmatige ruisvermindering voorlopig meer voor de hand.
In 60 jaar van Diana, Agfa Silette1, Nikon FTn, FT2, F301, FA, Olympus L-30, F80, D750, Z6 ll , Z6III naar Z8.
Prachtig, die technische ontwikkelingen. Er zijn steeds meer mogelijkheden en weer iets nieuws te leren.

Gebruikersavatar
ReneG
Clublid
Clublid
Berichten: 5324
Lid geworden op: di sep 30 2008 4:24 pm
Locatie: Veldhoven
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door ReneG » vr feb 27 2026 5:34 pm

Nikkormaat schreef: vr feb 27 2026 2:43 pmIk heb de AI-ruisreductie vooral uit luiigheid gebruikt en was erg tevreden met het resultaat. Nu de kosten zoals hierboven beschreven zo uit de pan rijzen ligt de handmatige ruisvermindering voorlopig meer voor de hand.
Dan heb ik wellicht nog een trucje voor je, aangezien AI ruisreductie toch volledig op de automaat werkt kun je ook het volgende doen (ik heb de engelse versie dus opties zijn in het engels). Het kan ook in batch:

1. Kies 1 foto en zet daar de AI optie 'DeNoise' aan. Wacht even tot hij klaar is.
2. Kopieer de develop (ontwikkel?) setting voor die ene foto. Kies daarbij alleen de ontwikkel optie 'Detail' -> 'Denoise, Raw Details, Super Resolution'. Als je alleen Denoise aan hebt staan zal alleen die optie op andere foto's worden toegepast ('Raw details' wordt ook aangezet, maar dat is automatisch bij Denoise).
3. Selecteer alle andere foto's waar je de AI Denoise op wilt gebruiken.
4. Plak de develop (ontwikkel?) setting naar de geselecteerde foto's.
5. Ga even naar de WC en pak een bak koffie, als je terugkomt is hij klaar. ;)

Net getest, bij mij duurde het minder dan 2 minuten voor 57 foto's (2,1 sec. per foto). Dat duurt bij jou dan wellicht 10-15 minuten maar je kunt ondertussen iets anders doen. ;)

Waarschijnlijk zijn er ook nog andere manieren om dit in batch aan te zetten, zoals bij import, maar heb geen tijd om dat nu ook nog uit te zoeken. ;)
Spul waarmee je foto's maakt...

Gebruikersavatar
Nikkormaat
Clublid
Clublid
Berichten: 3066
Lid geworden op: do nov 06 2014 4:53 pm
Locatie: Kennemerland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Nikkormaat » vr feb 27 2026 5:45 pm

Dank voor de tip. Ik gebruik bij foto's uit een vergelijkbare situatie heel vaak de optie om allerlei instellingen te kopieren. Aan het eind doe ik dan pas ruisvermindering. Andersom kan natuurlijk ook. :D
In 60 jaar van Diana, Agfa Silette1, Nikon FTn, FT2, F301, FA, Olympus L-30, F80, D750, Z6 ll , Z6III naar Z8.
Prachtig, die technische ontwikkelingen. Er zijn steeds meer mogelijkheden en weer iets nieuws te leren.

Karina2
Redactie NCN Magazine
Redactie NCN Magazine
Berichten: 2242
Lid geworden op: di okt 11 2016 1:19 pm
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Karina2 » vr feb 27 2026 7:13 pm

Ik zou graag nog even als tip mee willen geven om echt kritisch met je AI-gebruik om te gaan. Het kost immers enorm veel energie en ook water (voor de koeling van alle datacenters). Beide staan enorm onder druk vanwege het structureel hoge en nog steeds verder stijgende verbruik.

Een groot deel van Nederland kampt al met een 'overspannen' netwerk en waterbeheerbedrijven slaan ook al enige tijd groot alarm over de toekomstbestendigheid van vers, schoon, veilig drinkwater.
Veel mensen lijken doof te zijn voor deze alarmbellen, terwijl ze zeggen het wel belangrijk te vinden dat ook hun (klein)kinderen moeten kunnen rekenen op een continue betrouwbare, veilige energievoorziening én watervoorziening.
Gedrag van nu bepaalt de toekomst, ook voor diegenen die je lief zijn.

Gebruikersavatar
Nikkormaat
Clublid
Clublid
Berichten: 3066
Lid geworden op: do nov 06 2014 4:53 pm
Locatie: Kennemerland
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Nikkormaat » vr feb 27 2026 7:38 pm

Ik weet niet beter dan dat de AI-ruisvermindering in mijn pc, dus off-line plaats vindt. Aan ander AI gebruik dan in Lightroom heb ik geen behoefte.
In 60 jaar van Diana, Agfa Silette1, Nikon FTn, FT2, F301, FA, Olympus L-30, F80, D750, Z6 ll , Z6III naar Z8.
Prachtig, die technische ontwikkelingen. Er zijn steeds meer mogelijkheden en weer iets nieuws te leren.

Gebruikersavatar
ReneG
Clublid
Clublid
Berichten: 5324
Lid geworden op: di sep 30 2008 4:24 pm
Locatie: Veldhoven
Ervaringsniveau: ****
Foto's bewerken toestaan: Ja
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door ReneG » vr feb 27 2026 7:48 pm

De AI Denoise van Lightroom draait lokaal op je PC. Meer geavanceerde AI functies lopen wel in de cloud, maar kosten credits.

Dat gezegd hebbende, je hebt weinig keus. Een simpele google zoekopdracht komt ook al met een AI samenvatting. Veel helpfuncties en websites ook. Nieuwe smarthome devices zijn AI driven.

Dat wil niet zeggen dat ik het ermee eens ben, maar feit is dat we steeds minder invloed of vrije keuze hebben in het gebuik van AI. Het zit stiekem al onder veel functies zonder dat we het ons beseffen.
Spul waarmee je foto's maakt...

Gebruikersavatar
Odin
Clublid
Clublid
Berichten: 264
Lid geworden op: za nov 23 2019 5:12 pm
Foto's bewerken toestaan: Nee
Contacteer:

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Odin » vr feb 27 2026 8:28 pm

Karina2 schreef: vr feb 27 2026 7:13 pm Ik zou graag nog even als tip mee willen geven om echt kritisch met je AI-gebruik om te gaan. Het kost immers enorm veel energie en ook water (voor de koeling van alle datacenters). Beide staan enorm onder druk vanwege het structureel hoge en nog steeds verder stijgende verbruik.

Een groot deel van Nederland kampt al met een 'overspannen' netwerk en waterbeheerbedrijven slaan ook al enige tijd groot alarm over de toekomstbestendigheid van vers, schoon, veilig drinkwater.
Veel mensen lijken doof te zijn voor deze alarmbellen, terwijl ze zeggen het wel belangrijk te vinden dat ook hun (klein)kinderen moeten kunnen rekenen op een continue betrouwbare, veilige energievoorziening én watervoorziening.
Gedrag van nu bepaalt de toekomst, ook voor diegenen die je lief zijn.
Dus wij burgers moeten hier op letten, terwijl de grote energie slurpende bedrijven uit het buitenland komen. Zoals Micro$oft in Noord Holland.
We moeten van het gas af, zodat elektra kan pieken…

Als de camera’s beter met ISO overweg kunnen, hebben we helemaal geen AI nodig lijkt mij.
Succes met het uitzoeken naar snelheid..

Gebruikersavatar
Tony D
Moderator
Moderator
Berichten: 3397
Lid geworden op: ma okt 20 2008 12:55 pm
Locatie: Vlaardingen
Ervaringsniveau: ***
Foto's bewerken toestaan: Ja

Re: Pc is traag bij vermindering ruis

Bericht door Tony D » vr feb 27 2026 11:24 pm

Odin schreef: vr feb 27 2026 8:28 pm Dus wij burgers moeten hier op letten, terwijl de grote energie slurpende bedrijven uit het buitenland komen. Zoals Micro$oft in Noord Holland.
We moeten van het gas af, zodat elektra kan pieken…
Dat is precies Karina2’s punt. Dat datacentrum van Microsoft gebruikt zoveel stroom omdat wij allemaal gebruik maken van AI (o.a.) via dat datacentrum. Als wij daar dus minder van gebruiken, zijn die datacentra minder nodig / gebruiken de bestaande centra minder stroom en koelwater. Probeer het gebruik van AI dus te beperken.
Verder ben ik het helaas met ReneG eens: je ontkomt er bijna niet aan.

Ton
Nikon Z6ii, Z 24-120/4 S, Z MC 105/2.8 VR S, Z 180-600/5.6-6.3 VR, Meike 50mmf/1.7, SB700; en medewerker bladredactie

Plaats reactie

Terug naar “Computer hardware en software algemeen”